Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

World Endurance Championship

Dansk triumf i Brasilien: Kevin Magnussen sikrede første VM-sejr

FIA WEC 
13/07/26 

World Endurance ChampionshipDen danske BMW-fabrikskører vandt søndag aften fjerde afdeling af FIA World Endurance Championship på Interlagos og tog dermed karrierens første sejr i den prestigefyldte VM-serie.
 


(Foto: BMW M Motorsport)

Kevin Magnussen kunne søndag aften dansk tid fejre den hidtil største triumf i sin sportsvognskarriere, da han sammen med teamkammeraterne Raffaele Marciello og Dries Vanthoor sikrede sejren i fjerde afdeling af FIA World Endurance Championship. Triumfen kom efter seks timers overlegent racerløb på den brasilianske Formel 1-bane Interlagos i São Paulo – samme bane, hvor Magnussen i 2022 sikrede poleposition til Brasiliens Grand Prix.


(Foto: BMW M Motorsport)

Efter andenpladsen på Spa-Francorchamps tidligere på sæsonen var BMW-trioen blandt favoritterne til weekendens VM-afdeling, og de levede op til forventningerne med et nærmest fejlfrit løb. Mens flere af konkurrenterne i det 17 biler store Hypercar-felt blev ramt af straffe, sammenstød og problemer i pitlane, leverede BMW-holdet en fejlfri indsats fra start til mål.

Det var Kevin Magnussen, som fik til opgave at starte det seks timer lange løb fra fjerde position. Danskeren avancerede hurtigt til andenpladsen, blandt andet efter en intens duel med en Cadillac, og overtog kort efter føringen, inden han efter godt to timers kørsel afleverede bilen til sine holdkammerater med et solidt udgangspunkt i kampen om sejren. Gennem resten af løbet fastholdt BMW-trioen kontrollen, og efter den sidste pitstoprunde kunne Dries Vanthoor krydse målstregen som vinder efter at have modstået presset fra den ene fabriks-Ferrari, som slutter toer.


(Foto: BMW M Motorsport)

– Jeg er utrolig glad på hele holdets vegne. Bilen var ganske enkelt fantastisk i dag. Strategien var perfekt, pitstoppene var perfekte, og mine to holdkammerater leverede et fantastisk stykke arbejde – alt fungerede bare i dag. Det betyder enormt meget endelig at stå øverst på podiet. Det har været længe undervejs, men nu lykkedes det endelig. Det er en kæmpe præstation af hele teamet, som startede fra bunden i VM i 2024 og allerede har sikret fire podieplaceringer og to sejre i denne sæson, lyder det fra Kevin Magnussen.

Sejren markerer både Kevin Magnussens første sejr i FIA World Endurance Championship og BMW-fabriksholdets anden VM-triumf i 2026-sæsonen. Også teamets søsterbil leverede et stærkt resultat, da Robin Frijns, René Rast og Sheldon van der Linde avancerede fra 16.- til sjettepladsen. Dermed fastholder BMW andenpladsen i konstruktørmesterskabet, men reducerer samtidig afstanden til Toyota til blot fem point. Kevin Magnussen rykker samtidig op på en foreløbig sjetteplads i kørernes verdensmesterskab.


(Foto: BMW M Motorsport)

Næste afdeling af FIA World Endurance Championship køres den 6. september på den amerikanske Formel 1-bane Circuit of the Americas i Austin, Texas.

Carlos Communication
Nikolaj Karlshøj

Læs mere om:
  • Kevin Magnussen
  • Sao Paulo (gadeløb)
  • 12/07/26 - Sao Paulo (gadeløb) - FIA WEC - FIA VM
  •