2025-udgaven kommer ikke til at afvige, for deltagerlisten er fyldt med hurtige GT-racere og prototyper. Mikkel O. Pedersen Racing stiller med fem Porscher, hvor Dennis Bech og Lars Engelbrekt Pedersen er tilbage sammen med teamets faste kørere. Hos DC Motorsport bliver der travlhed, for hele ti biler er tilmeldt fra det vejlensiske racerteam. Her bliver det faste slæng af Lamborghini-kørere suppleret af Per Poulsen, og derudover kommer Anders, Søren og Jacob Bidstrup med deres Ferrari 296 Challenge-racere.
Det er ikke kun italienske og tyske GT-biler, som bliver at se til Grand Prixet. Dan Jacobsen er klar for Sally Racing med en Honda NSX GT3, og det bliver spændende at se, om den japanske racer kan byde europæerne op til dans på Jyllandsringens 2.300 meter.
Weekendens mest prominente gæst bliver Hypercar-fabrikskøreren Malthe Jakobsen, som for en weekend skifter sin Peugeot 9X8 ud med Radical SR3 XXR. Det sker sammen med STEP Motorsport, der er klar med begge sine Radical-prototyper, hvor også lokale Sebastian Schou er til start. Til at give STEP-kørerne kamp til stregen i Division 4 er svenskerne Mikael Bern, Rasmus Hedberg og Stevan Petrovic, som kæmper med i det skandinaviske Radical-mesterskab.
I Division 1 bliver der også masser at se på, når Mik Henriksen og Andreas Kjærgaard tager kampen op mod Peter Henriksen, Kristian Moeskjær og Oliver Rømers MitJet-racere. Nicholai Sørensen er tilbage i sin Peugeot 208 V6-rørrammebil, mens Bo Stentved gør comeback i banesporten efter i omegnen af 20 år på den anden side af pitmuren. Det sker i den BMW E90, som Nick Stentved har kørt i Youngtimer-klassen.
Med 28 biler på deltagerlisten er der lagt op til et brag af en Special Saloon Car-fest på FDM Jyllandsringen. Kig forbi SSC-området på banen og se de mange flotte biler tæt på - eller se søndagens løb live på Youtube-kanalen Dansk Motorsport Live.
Tidsplan for Special Saloon Car på FDM Jyllandsringen
Fredag den 22. august
15:30 - Træning
Lørdag den 23. august
10:30 - Tidtagning
14:27 - Race 1
Søndag den 24. august
12:00 - Race 2
17:05 - Race 3
*tidsplanen er foreløbig og kan blive ændret
Special Saloon Car
Læs mere om: Jyllandsringen24/08/25 - Jyllandsringen - Special Saloon |