Peder tilbage på sporet |
Rallycross 28/08/16
|
 |
Efter Volvo’en fik en lidt hård medfart i sidste løb på Nysum banen, er den nu rettet ud og klar til at køre DM 5 på Ørnedalsbanen ved Sæby.
Peder kommer rigtig godt fra start i både det første og det andet heat og vinder begge to sikkert.
|
|
 (Foto: Hoffmann Foto)
Men i 3. heat kommer han ud med Dennis Rømer og Daniel Svenningsen, som har kørt nogle vanvittigt hurtige tider og det fortsætter de med. Så Peder kommer ind på en flot 3. plads.
 (Foto: Hoffmann Foto)
I 4. heat kommer Peder ind på en 2. plads, efter en stadig hurtigt kørerne Daniel Svenningsen.
Peder er hermed klar til at holde i forreste start række i finalen. Denne vinder han også i sikker stil, med en tæt kamp med Jakob Pedersen.
 (Foto: Hoffmann Foto)
Da de kun var 4 kørere som stillede til start i Supernational klassen, er den desværre ikke DM tællende, da reglementet siger der skal være mindst 5 deltagere. Så alt dette var bare en lille træning inden det sidste og afgørende løb, som finder sted den 24. september på Løvelbanen lige uden for Viborg. Her vil det også blive afgjort om Peder endnu engang løber med Danmarks mester titlen.
 (Foto: Hoffmann Foto)
Peder T. Rallycross Team
Majken Langhoff
|
| |
 | |