Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Formel 1

21 Formel 1 løb i 2015, øget sikkerhed og nul dobbelte point

Formel 1 
03/12/14 

FIA har offentliggjort kalenderen for 2015, samt en række regelændringer, der også inkluderer en flere sikkerhedsforanstaltninger som blandt andet blev fremsat af panelet der undersøgte omstændighederne omkring Bianchis ulykke.
 

Det bliver, formentligt, til to ekstra løb den kommende formel 1 sæson, med både et nyt Grand Prix i Mexico, og genindførslen af det Koreanske Grand Prix. Bahrain og Kinas Grand Prix bytter plads i forhold til i år, hvorefter turen går til Korea - hvis alt klapper i Korea, og løbet bliver endeligt vedtaget. Nyt på kalenderen bliver det Mexicanske Grand Prix, der placeres mellem USA og Brasilien.
» Kalenderen for 2015

FIA har besluttet ikke at videreføre den tildeling af dobbelte point, som blev indført på prøve i 2014 og udløste ekstra point i Abu Dhabi.

Den stående start efter safety car perioder, bliver ikke til noget efter der blev rejst tvivl om sikkerheden, men systemet med en virtuel safety car, som kom på tale efter Jule Bianchis uheld i Japan, vil blive fuldt indført i 2015. Det samme bliver en række andre sikkerhedsforslag, som undersøgelses-panelet omkring Bianchis uheld kom frem til. Den virtuelle safety car vil normalt blive brugt under dobbelt gult flag, hvor der er tvivl om sikkerheden for deltagere eller officials, men hvor man ikke skønner det nødvendigt at sende safety car på banen. Hvis et løb stoppes midlertidigt, skal bilerne ikke længere køre til start-grid, men i stedet køre til pit, hvor de skal vente ved udkørslen i en række, i den rækkefølge de kom ind.


(Foto: Daimler)

En række motor-relaterede straffe ændres også. Udskiftning af hele motor-enheder vil ikke længere automatisk give en straf. I stedet vil straffen blive akkumuleret ud fra de individuelle komponenter i enhederne. Placerings-straffe på grid, vil ikke længere blive videreført til efterføldende løb, hvis en kører ikke kan "udnytte" den fulde straf. Den vil i stedet blive konverteret til en tidsstraf under det pågældende løb.
En ny ti-sekunders straf indføres, i tillæg til den nuværende fem-sekunders straf. Den nye 10-sekunders straf kan blandt andet benyttes ved unsafe releases.

Under safety car perioder kan biler der er blevet overhalet med en eller flere omgange, stadig passere safety car, og forsøge at indhente de tabte omgange, men til gengæld skal safety car ikke længere vente på at de når op bag de andre biler.

Reglerne om superlicenser ændres også. Fra 2016 hæves minimumsalderen til 18 år, og køreren skal være i besiddelse af et gyldigt kørekort, og skal have kørt minimum 2 år i andre formel klasser.

Af tekniske ændringer, kan nævnes en øgning af minimums vægten til 702 kg, nye regler omkring test i vind-tuneller, stramninger omkring forhjuls-ophænget, og øgede krav til sikring af cockpit.