Mens de andre holdt ferie… | 
 Special Saloon  13/08/14 
  | 
  | 
  … fortsatte CS Racing arbejdet med den fragtmandsblå BMW M3 E92. Sommeren er gået med forberedelser til den sidste halvdel af sæsonen, så konkurrenterne for alvor får kamp til stregen.  
  |  
 |  
| Sommerarbejdet har primært været fokuseret omkring udtrykket ‘mange bække små’, for det er kun opmærksomme SSC-fans der vil opdage forskellen:
 - Vi har lavet en række ændringer på aerodynamikken. Blandt andet har vi skiftet diffuser og monteret nogle forbedrede canards på fronten. Alt i alt burde det give bilen en smule bedre downforce, fortæller Christian Siepmann.
 - Det bliver nok ikke på Ring Djursland at vi mærker de største forskelle, men rundt i skoven kan det sagtens være at der kan gives lidt mere gas. Det bliver i hvert fald spændende.
   En tur til Spa Francorchamps gav ny inspiration til SSC-teamet (Foto: Pedro Dermaux Photography)
 Der har naturligvis også været tid til at nyde den danske sommervarme, men hele teamet har følt en kriblen i fingrene for at komme tilbage på racerbanerne. 
 - Vi synes vist alle sammen at det er en vildt spændende sæson, og vi glæder os alle sammen til at komme igang igen - og ikke mindst at få afprøvet de nyeste justeringer på bilen!
 CS Racing - www.cs-racing.dk 
CS Racing Gripping Media  Læs mere om: Christian SiepmannRing Djursland17/08/14 - Ring Djursland - Special Saloon | 
 |   |   
 
 
  |  |