Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Thundersport Championship

Kalenderen for Auto-G DTC 2014 på plads

DTC 
05/01/14 

DTC - Danish Thundersport ChampionshipDer venter kører og publikum syv løbsweekender i Auto-G Danish Thundersport Championship i kalenderåret 2014. Og da serien samtidig har genoptaget en ældre tradition med et dobbeltløb i forbindelse med Grand Prix Danmark, vil der være otte tællende afdelinger til Auto-G DTC mesterskabet, der i 2013 blev vundet af Dennis Lind
 

Sæsonen 2014 i Auto-G DTC begynder med åbningsløbet på FDM Jyllandsringen den sidste weekend i april. Næste løb i kalenderen er gadeløbet i Aarhus i forbindelse med det flot anlagte Classic Race i smilets by. Herefter bliver det den spændende Rudskogen Motorpark i Norge, der ligger asfalt og faciliteter til tredje afdeling.


Auto-G DTC kalender 2014 indeholder 7 weekender, men otte løb.

Efter sommerpausen er der gensyn med den kuperede Ring Djursland, når DTC karavanen drager til Jyllands spids. Derefter venter Grand Prix Danmark på FDM Jyllandsringen og en weekend med dobbeltløb. To uger efter besøger Auto-G DTC igen Rudskogen Motorpark i Norge inden DM Finalen afholdes i slutningen af september.

Det er samtidig værd at bemærke, at besøget på Rudskogen Motorpark i september, foruden tællende løb til såvel Auto-G DTC samt det norske NTCC, også vil afholde NEZ bedre kendt som et officielt nordisk mesterskab, og der forventes deltagere fra flere skandinaviske lande.

Løbskalender Auto-G DTC 2014:

26. – 27. april FDM Jyllandsringen
16. – 18. maj CRAA, Aarhus
21. – 22. juni Rudskogen
 Motorpark, Norge
16. – 17. august Ring Djursland
29. – 31. august FDM Jyllandsringen (Dobbeltløb)
13. – 14. september Rudskogen
 Motorpark, Norge
27. – 28. september FDM Jyllandsringen