|
Løbets tre først startende mandskaber er yderst erfarne rallyhold med topplaceringer i det berømte Rally Monte-Carlo Historique for klassiske biler. Ægteparret Anna og Hans Sylvan fra Sverige kommer i en Porsche 924 turbo. Hans Sylvan er tidligere codriver for den svenske 1984-rallyverdensmester Stig Blomqvist. Aasmund Kleve og Oddvar Moland fra Norge stiller med en Volvo 142 DL fra 1974. Danskerne Peter Karlsen og Erik Rasmussen har til løbet valgt at køre i en Mercedes-Benz SLC 500 fra 1971. De var i 2012 bedste danskere i "Monte" i en VW Golf GTI, og har tidligere gennemført løbet i en Alpine-Renault A110.
 Peter Karlsen, Holbæk, og Erik Rasmussen, Ry, er blandt de danske favoritter. Her under et hurtigt dækskifte i Rallye Monte-Carlo Historique (Foto: Michael Eisenberg)
En af løbets klasser er Oresund Tourist Rally for deltagere, der aldrig før har prøvet kræfter med rallysporten. Alene her har 12 mandskaber valgt at stille op
 De tidligere rallymestre, nu udlandsdanskere, Hans Kolby fra Lem og Ib Hildebrandt fra Aarhus, gør comeback i dansk motorsport med denne Lancia Fulvia 1600 HF (Foto: Michael Eisenberg)
"Der er en enorm interesse for gamle biler i Danmark, og nu giver vi alle entusiaster en chance for at prøve et ægte rally uden hård tidskonkurrence," siger løbets event organizer Michael Eisenberg, der oplyser, at man i turistklassen ikke møder de samme tidskrav som i løbets øvrige del.
 Ib Rasmussen og Cira Aalund, begge fra Tisvilde, stiller op i Oresund Rally med denne uerstattelige perle af en bil, en Jowett Jupiter fra 1952 (Foto: Michael Eisenberg)
"Bilentusiasterne udgør et stort fremtidigt potentiale for den etablerede motorsport, hvis vi kan tilbyde dem motorløb, der hverken presser biler eller deltagere mere, end de selv finder sjovt," vurderer Michael Eisenberg.
 Far og søn, Lars Hjorth, Frederikssund, og Simon Hjort, Middelfart, er blandt de danske topkørere i FDM DASU Classic. De kommer i en Triumph TR4A (Foto: Michael Eisenberg)
Oresund Rally arrangeres af Dansk Rally Club og tæller til det uofficielle danske mesterskab, FDM DASU Classic, samt til den åbne svenske cup for klassiske biler.
 Jess Kongeskov og Per Dandanell, begge fra Køge, kommer som sædvanlig i deres Ford Mustang Convertible (Foto: Michael Eisenberg)
Tilskuere vil kunne se de mange ædle biler lørdag morgen på Avedøre Holme, ved 13-tiden på Solvangsvej i Herfølge og ved 14.30-tiden på Huginsvej i Ringsted.
 Birgit og Erik Toft fra Skive stiller som sædvanlig op i deres flotte Fiat 124 Spider, et af designfirmaet Pininfarinas mesterværker (Foto: Michael Eisenberg)
 Michael Eisenberg |