Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Fast and Furious Carshow 2013

Diverse 
14/05/13 

Grasson Motorsport deltog i weekenden, 3.-5. Maj, i Fast and Furious Carshow 2013, Fredericia.
Og her kommer et lille resumé af den fantastiske weekend.
 

Fredag morgen da vi ankom til Fredericia, var det de samme glade ansigter, der modtog os som sidste år, så det var som håbet og forventet. Vi fik etableret vores pitområde med telt, bannere osv., og så blev der hygget med de andre kørere henover lidt middagsmad.

Fredag eftermiddag, da træningen startede, satte vi et par ligegyldige hjul på, for lige at banke rusten af og komme igang. Et par ture på banen for at få føling med asfalten, og lige få styr på de forskellige 'clipping points', var dét vores fredag skulle gå med.

Lørdag formiddag startede med en times træning, inden vi skulle køre kvalifikation til søndagens finaler. Træningen benyttede vi til at finde den rigtige opsætning af undervognen, som gør, at vi kan køre med større præcision og dermed opnå en høj score. Det er meget begrænset, hvad vi har af muligheder for justering af vores undervogn, da vores energi hovedsageligt bliver lagt i vores 'EVO 2 projekt'. Men det korrekte dæktryk har utrolig meget at sige, og her kan alle være med. Jeg følte vi fandt den bedste opsætning vi kunne, med de midler vi havde til rådighed, og vi var klar til kvalifikation. Kvalifikationen til middag gik ok, dog altid med plads til forbedringer, men alt i alt en godkendt præstation.

Lørdag eftermiddag blev 'ventetiden' på resultatet fra kvalifikationen, brugt på at køre med de mange publikummer, der var mødt meget talstærkt op. Her justerede og kontrollerede vi løbende på vores BMW, så den ville få en problemfri weekend. Da vi fik overrakt nyheden om at vi var kvalificeret som nummer 1, var vi mildt sagt uforstående! Hvordan kunne vi igen, med vores standard BMW E30 325i, køre os ind som nummer 1, efter vi var rykket op fra Rookie til Semi-Pro klassen?! Sidste år, hvor vi havde nøjagtig samme materiel til rådighed, kæmpede vi os til en 1. plads i Rookie klassen, og troede ikke der var mere at hente i den pinte BMW! Vi var stolte, så vi brugte lørdag eftermiddag og aften til at finjustere kørslen endnu mere, på den snævre bane ved Fredericia Messecenter.

Søndag formiddag skulle finalerne køres, og her havde vi, inden resultatet fra kvalifikationen, hverken intentioner eller forventninger om en podieplacering. Da vi ikke har udviklet noget på vores EVO 1 (BMW E30 325i) siden sidste år, hvor vi vandt Rookie klassen, burde vi ikke kunne gøre os gældende imod langt stærkere og meget mere velkørende driftbiler i Semi-Pro klassen. Dog vil vi hver eneste gang gøre vores absolut bedste, og så ser vi, hvor langt det tager os. Og efter kvalifikationen, ville vi da helt sikkert gå efter sejren! En ikke ønsket/opnået arbejdstemperatur i bagdækkene til finalen, gjorde dog at jeg ikke havde nogen særlig god fornemmelse efter finalen var kørt, det kunne være gået bedre!

Søndag eftermiddag gik med at se Pro kørerne køre deres finaler på banen, og efterfølgende var vi igen på banen for at give de mange publikummer et smil på læben, efter en køretur de ikke er vant til. Men ud af ingenting kommer en official forbi ved et 'publikumsskift' på banen, og melder, at vi skal stå klar til præmieoverrækkelse om et kvarter. Jeg var overrasket over at komme i top 3, men endnu mere da han sagde at vi havde vundet!! Glæden over det meget arbejde op til finalen, ja hele weekenden, var forløsende. Og 2 minutter efter kommer den ene af mine mekanikere løbende, nærmest ind på banen, for at overbringe nyheden og dele glæden. Vi var stolte i det lille team, og med rette. Resten af dagen gik med at øve og lege lidt twin drifting med det sympatiske AAA Driftteam.

Præmieoverrækkelsen var næsten også et kapitel for sig. Her stod vi klar til at modtage vores vores pokal som vindere af Semi-Pro klassen 2013, med stolthed! Og efterfølgende havde dommerne besluttet sig for at overrække en pokal for 'Vildeste Driftshow', for weekenden. Og her løb vi, meget overraskede, igen med 1. pladsen! Denne pokal blev vel nok givet til den chauffør der havde imponeret dommerne allermest henover weekenden. Her var vi ca. 60-70 kørere, inklusiv Pro kørere, og så vinder vi pokalen! Den mest betydningsfulde pokal til dato!


Her ses begge vores pokaler for weekenden!

En KÆMPE tak til alle vores samarbejdspartnere, som gør disse resultater mulige at opnå! Og en lige så stor tak til mit team, som gang på gang skruer en ordentlig driftbil sammen, ud af meget sparsomme midler!

Vores energi er hovedsageligt blevet lagt i vores ’EVO 2 projekt’ henover vinteren, og bliver det stadig i skrivende stund! Vi har ambitioner i teamet, og vores EVO 2 skal hjælpe os til at opnå disse mål.

Den sædvanlige smøre med, at motorsport er omstændigt og dyrt, er alle uden tvivl snart bekendt med, så vi gør blot opmærksom på, at vi konstant leder efter midler, til at få tingene til at hænge sammen :-)

Kalenderen

Næste event for Grasson Motorsport er pt. ukendt.

Dette er ikke en holdbar løsning på sigt, og vi håber naturligvis, at Dansk Automobil Sports Union (DASU) får noget erfaring med sporten i en fart, så der kan afholdes mesterskaber i alle tre klasser fremover.

Men vi leder i både ind- og udland efter et event der passer til vores EVO 1.

INFO omkring DRIFTING

For at alle skal forstå den, til tider lidt kompliceret sportsgren drifting, har vi lavet denne lille 'info boks' som fra gang til gang vil komme med oplysninger og informationer omkring sporten.

Der er pt. tre forskellige klasser i DK, hvor man bliver inddelt efter erfaring og evner.
Det samme princip, med tre 'niveauer', gør sig gældende i andre motorsportsgrene i DK, som f.eks. i rally.

Rookie klassen er for de absolutte begyndere

Semi-Pro klassen er for de lettere øvede kørere

Pro klassen indeholder de bedste kørere i DK, og her køres der om et decideret Danmarksmesterskab.

Du kan læse mere om os som team, og se billeder på

www.grassonmotorsport.dk
www.facebook.dk/grassonmotorsport