Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Dennis Lind præsenterer nyt design i Bella Centret

Diverse 
21/03/13 

Mange af bilerne fra Auto-G DTC kan opleves i weekenden
Bella Centeret slår i weekenden portene op til årets første store biludstilling på dansk grund. Biler i Bella 2013 vil give danskerne et stort og varieret indblik i, hvad der i år kommer til at ske på fire hjul. Både når det gælder biler til landevejen, men så sandelig også biler til racerbanen.
 

Flere af de kørere, der i år skal deltage i Auto-G Danish Thundersport Championship, præsenter således deres racerbiler på udstillingen på Amager. Det gælder bl.a. Dennis Lind, Roskilde, som sidste år fik sit gennembrud med en andenplads i mesterskabet.

”Jeg ruller min Camaro ind i Bella Centret,” fortæller sidste års sølvvinder. ”Men den kommer til at se noget anderledes ud end det, folk oplevede på banerne. Mit startnummer, som er 60, går igen fra sidste år, men det er stort også det eneste.”


Dennis Lind (i midten) slog sidste år veteraner som Casper Elgaard og John Nielsen i Auto-G Danish Thundersport Championship

”I år starter jeg for Team DMD. Det står for Danish Motorsport Development, og det bliver teamets farver, man kan opleve min racerbil i. Det er sort, hvid og rød, som bliver de dominerende farver.”

Efter en succesfuld karriere i først karting og siden Formel Ford, hvor han bl.a. vandt Danmarksmesterskabet, tog Dennis Lind sidste år springet til standardvogne. Helt præcist til Auto-G Danish Thundersport Championship, hvor han henover sæsonen fik bygget fart op, inden han satte trumf på ved at vinde begge løb i finalen på FDM Jyllandsringen.

”Sidste år var lidt af et læreår for mig, men det tog lidt overhånd,” indrømmer Dennis Lind. Han har dog en intention om at fortsætte, hvor han slap. ”Vi går ind i det for at vinde. Vi har vist, at vi kan gøre det, men i år er vi bedre forberedt til det.”

Dennis Linds racerbil er dog ikke den eneste bil fra Auto-G Danish Thundersport Championship, man vil kunne opleve ved weekendens Biler i Bella. Flere andre kørere og teams vil også være til stede. Første afdeling af Auto-G Danish Thundersport Thundersport Championship finder sted på Padborg Park den 4.-5. maj.

Morten Alstrup


Læs mere om:
  • Biler i Bella anno 2013
  •