| Konkursen har naturligvis medført en del usikkerhed blandt ejere af de godt 17.000 Saab-biler, der kører på de danske veje, om det fortsat vil være muligt at få dækket garanti-reparationer, få udført service eller at købe originale Saab-reservedele.
Til det udtaler Saab Automobilers danske eftermarkedschef, Kurt Rene Jensen:
”Det er kun naturligt, at vore kunder bliver usikre på fremtiden, men det er heldigvis ubegrundet. Saab Parts AB, der står for distribution af reservedele til Saab-forhandlere verden over, er en sund forretning og ikke omfattet af konkursen, så både nu og i årene fremover, vil det være muligt at levere alle de reservedele, der måtte blive behov for”
Dermed er det også fortsat muligt at få udført Saab-service hos landets autoriserede Saab-reparatører.
Saab Automobilers konkurs får dog en mindre indflydelse på garanti-reparationer.
”Som en naturlig konsekvens af konkursen, har den indsatte administrator populært sagt ’lukket kassen i’ for yderligere omkostninger – herunder dækning af garanti-reparationer – indtil han har fået et overblik over hele Saab-forretningen” siger Kurt Rene Jensen og fortsætter: ”I tilfælde af en garanti-reklamation er det derfor vigtigt at Saab-ejeren henvender sig til den forhandler, hvor bilen er købt,. Forhandleren vil så udbedre reklamationen på vegne af Saab Automobiler”
”Samlet set får Saab’s konkurs kun minimale konsekvenser for ejere af Saab-biler, uanset om det lykkes at finde en køber, der vil videreføre mærket eller om Saab bliver splittet op i enkeltdele. Saab Parts vil utvivlsomt finde en køber, der vil levere reservedele i mange år fremover” slutter Kurt Rene Jensen.
Saab Automobiler
|