| På holdet er naturligvis også Kenneth Kruse Hansen og Jesper B Monberg. De to er desuden udtaget til, at repræsentere Danmark ved EM semifinalen i parspeedway, der senere på måneden køres i Ungarn.
De sidste to på holdet er unge Mikkel Michelsen der senest i udematchen mod Fjelsted gjorde det rigtig godt og Nicki Barrett der har haft en rigtig god sæson og noget overraskende for mange, kørte sig helt i DM finalerne.
Slangerups holdleder Lars Munkedal forventer en hård og tæt match, men siger dog ”Jeg har 5 gode kørere og jeg regner med vi vinder den, men Esbjerg har nogle gode folk i både Leon Madsen og Sebastian Ulamek, men vi vinder”
Gæsterne fra Esbjerg stiller med næsten samme hold, som i onsdags endelig brød den kedelige stime af nederlag, da holdet slog Fjelsted. Eneste ændring er at Joonas Kylmäkorpi bliver erstattet af en spændende polsk kører, Mateusz Szczepaniak. Mateusz er 24 år og kører i hjemlandet for Orzel Lodz. Det bliver hans første løb i DANSK METAL SPEEDWAY LEAGUE i år, mens han i sidste sæson kørte 4 løb for Esbjerg.
Holdleder Ib Pedersen er klar over at Slangerup er svære at køre mod på hjemmebare ”Slangerup har ikke tabt i en menneskealder på hjemmebane, men vi kommer ikke og ligger os ned. Vi kører for at vinde” særligt en af hjemmeholdets kørere har imponeret Ib Pedersen ”Mikkel Michelsen er rigtig god for tiden, han kører jo som en B-kører”
A-kører er igen Sebastian Ulamek, der onsdag gjorde en god indsats for Esbjerg og efterfølgende blev rost af holdleder Ib Pedersen for at være en god holdkører.
De sidste tre på holdet er kaptajnen, Leon Madsen der lørdag kører Grand Prix Challenge i Vetlanda, hvor der køres om tre pladser i det kommende års Grand Prix serie.
Samt Steen Jensen og Kasper Lykke Nielsen der senest ydede en flot indsats da Fjelsted blev slået.
Slangerup
Greg Hancock
Kenneth Kruse Hansen
Jesper Bruun Monberg
Mikkel Michelsen
Nicki Barrett
Esbjerg
Sebastian Ulamek
Mateusz Szczepaniak
Leon Madsen
Steen Jensen
Kasper Lykke Nielsen
Tid:
Onsdag den 17. August Kl. 18.30
Sted:
Korskro Motorcentrum
Tinghedevej
6715 Esbjerg N
SpeedwayZone.dk Rasmus Terkelsen |