Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

DM-Finalen på Jyllands-Ringen

Diverse 
26/09/03 

Tidsplan og deltagerliste
Næste løb på FDM Jyllands-Ringen er den spændende DM-Finale, som køres i weekenden den 27. og 28. september 2003.
 

Nedenfor finder du dels den foreløbige tidsplan for løbet, dels de deltagere, som havde tilmeldt sig ved fristens udløb.

Foreløbig tidsplan

 

Lørdag den 27. september 2003

 

09.05-09.35: Den Blå Avis MC 600 Challenge - Tidtagning

09.40-10.00: Formel Renault / Formel Ford 1800 - Tidtagning 1

10.05-10.15: Yokohama Cup 0-1600 cm3 - Træning

10.20-10.30: Yokohama Cup 1601-2000 cm3 - Træning

10.35-10.55: OK Saxo Cup - Tidtagning 1

11.00-11.30: Danish Touringcar Championship - Træning

11.35-11.50: Scandinavian Ferrari Challenge - Tidtagning 1

11.55-12.10: Syver Race Cup - Tidtagning 1

12.50-13.15: Den Blå Avis MC600 Challenge - Pre-finale

13.20-13.15: Special Saloon / Super Cup - Tidtagning 1

13.40-13.55: Yokohama Cup 0-1600 cm3 - Tidtagning 1

14.00-14.20: Danish Touringcar Championship - Tidtagning

14.25-14.40: Scandinavian Ferrari Challenge - Tidtagning 2

14.45-15.05: Formel Renault / Formel Ford 1800 - Tidtagning 2

15.10-15.25: Yokohama Cup 1601-2000 cm3 - Tidtagning 1

15.30-15.50: OK Saxo Cup - Tidtagning 2

15.55-16.10: Special Saloon / Super Cup - Tidtagning 2

16.15-16.30: Syver Race Cup - Tidtagning 2

16.35-16.50: Yokohama Cup 0-1600 cm3 - Tidtagning 2

16.55-17.10: Yokohama Cup 1601-2000 cm3 - Tidtagning 2

17.15-17.30: Scandinavian Ferrari Challenge - Heat 1

17.35-17.50: Special Saloon / Super Cup - Heat 1

17.55-18.15: Formel Ford 1800 - Heat 1

18.20-18.35: Syver Race Cup - Heat 1

18.40-18.55: Formel Renault - Heat 1

 

Søndag den 28. september 2003

 

11.02-11.10: Den Blå Avis MC 600 Challenge - Opvarmning

11.15-11.30: Yokohama Cup 0-1600 cm3 - Heat 1

11.35-11.50: OK Saxo Cup - Heat 1

11.55-12.05: Danish Touringcar Championship - Opvarmning

12.10-12.25: Danish Touringcar Championship - Super Pole

12.30-12.45: Yokohama Cup 1601-2000 cm3 - Heat 1

12.50-13.15: Formel Renault - Heat 2

13.20-13.45: Den Blå Avis MC 600 Challenge - Finale

13.50: Danish Touringcar Championship - Startopstilling

14.20-14.40: Danish Touringcar Championship - Pre-finale

15.00-15.25: Danish Touringcar Championship - Finale (efterfulgt af præmieoverrækkelse og pressemøde i depotet)

15.30-15.45: Scandinavian Ferrari Challenge - Heat 2

15.50-16.05: Special Saloon / Super Cup - Heat 2

16.10-16.25: Syver Race Cup - Heat 2

16.30-16.50: Formel Ford 1800 - Heat 2

16.55-17.10: Yokohama Cup 0-1600 cm3 - Heat 2

17.15-17.30: Yokohama Cup 1601-2000 cm3 - Heat 2

17.35-17.55: OK Saxo Cup - Heat 2

 

 

Deltagerlister

 

Nedenfor følger de foreløbige deltagerlister for DM-Finalen på FDM Jyllands-Ringen. Deltagere er listet op med angivelse af startnummer, kører, anmelder og bil. Der skal gøres opmærksom på, at ændringer kan forekomme uden varsel.  

 

DTC                             

1 Jason Watt Peugeot Statoil Motorsport Peugeot 307 GTI              

2 Michael Carlsen B. P. Lubricants A/S Peugot 307 GTI               

3 John Nielsen Team Essex Invest BMV320 i                     

4 Casper Elgaard Team Essex Invest BMW 320 i                    

5 Pierre Legarth Team Essex Invest BMW 320 i                    

6 Henrik Larsen Team Citroën Racing Ahead Citroën Zsara                

7 Jakob Sund Toyota Castrol Racing Toyota Corolla T-sport       

8 Henrik Lundgaard Toyota Castrol Racing Toyota Corolla T-sport       

10 Pontus Mörth Volvo Mortorsport Volvo S 40                   

11 Jørgen Weinrich Jørgen Weinrich Nissan                       

12 Carsten Leveau Team Sturup Raceway Peugeot 406                  

13 Gunnar Kristensen Team Sturup Raceway Peugeot 406                    

14 Martin Jensen K Motorsport Honda Civic Type-R             

15 Philip Andersen K Motorsport Honda Civic Type-R             

18 Michel Nykjær Valvoline Seat Toledo                    

19 Thorkild Thyrring Team Bransk Internationnal Peugeot 307                    

20 Jesper Sylvest Frederikssund Autodele A/S Citroën Xsara Coupé VTS        

21 Michael Schröter Castrol VW Golf GTI                    

22 Kurt Thiim Renault Sport Renault Megane                 

23 Jan Magnussen Peugeot Statoil Motorsport Peugeot 307 GTI                

24 Jens Edman Peugeot Statoil Motorsport Peugeot 307 GTI                

25 Martin Pedersen Team Peugeot DTC Køge Peugeot 306 GTI                

26 Jens Møller Peugeot Statoil Motorsport Peugeot 307                    

99 Mike Legarth Mike Legarth BMW 320 i                      

 

Formel Renault                   

2 Jacob Ludvigsen Team AutoMester Tatuus FR 2000               

4 Edvard Sandstrøm Team Den Blå Avis/Racing Denmark Tatuus FR 2000               

5 Joakim Frid Grand Prix Tours Racing Tatuus FR 2000               

6 Jan Neumann Grand Prix Tours Racing Tatuus FR 2000               

7 Tom Pedersen Team Formula Sport Tatuus FR 2000               

8 Kasper Andersen Team Formula Sport Tatuus FR 2000               

9 Jesper Wulff Laursen Team Castrol Århus Racing Tatuus FR 2000               

10 Jimmy Jacobsson Team Color Racing Tatuus FR 2000               

11 Niels Dyhr Team Color Racing Tatuus FR 2000               

15 Tommy Jespersen Team Castrol Århus Racing Tatuus FR 2000               

16 Christoffer Häggstam Motorpark Osderslesen Tatuus FR 2000               

18 Dennis Holbæk Pedersen HP Racing Tatuus FR 2002               

26 Johnny Laursen Team Den Blå Avis/Racing Denmark Tatuus FR 2000               

35 Bjørn Tvedt Grand Prix Tours Racing Tatuus FR 2000               

 

Formel 1800                      

2 Peer Olander Nørgård Lån & Spar Bank Racing Van Diemen RF 99             

3 Anders Ole Egebart Anders Ole Egebart Van Diemen RF00              

4 Tommy Nygaard Tommy Nygaard Van Diemen RF 96             

5 Allan Berndt Allan Berndt Mygale SJ 96/97               

7 Kenn Lyngby Kenn Lyngby Van Diemen                   

11 Ronnie Andersen Lån & Spar Bank Racing Van Diemen  RF 97            

38 Steffen Møller Lån & Spar Bank Racing Van Diemen                   

60 Robert Grüner Lån & Spar Bank Racing Van Diemen Evo 4             

64 Jan Østerberg Jan Østerberg Van Diemen RF 83             

 

Ferrari Challenge                

1 Peter Andersen Peter Andersen Ferrari                      

2 Kean Sørensen Kean Sørensen Ferrari 355                   

3 Torsten Kühlmann Torsten Kühlmann Ferrari 360                  

5 Boije Ovebrink Boije Ovebrink Ferrari                      

6 Tony Ring Tony Ring Ferrari 355 Challenge        

8 Roger Björk Roger Björk Ferrari 355 Challenge        

10 Rene Rasmussen Rene Rasmussen Ferrari 355                  

11 Richard Bonnichsen Richard Bonnichsen Ferrari 355                  

12 Kim Sørensen Kim Sørensen Ferrari 355 Challenge        

14 Ola Sætre Ola Sætre Ferrari                      

17 Jan Heiselberg Jan Heiselberg Ferrari 360 Challence F1     

19 Peter Rygaard Peter Rygaard Ferrari 355 B                

20 Kaj Bertelsen Kaj Bertelsen Ferrari Challenge            

21 Rolf Fransson Rolf Fransson Ferrari 550                  

22 Ronny Hansson Ronny Hansson Ferrari 308 GTB              

24 Lars Edvardsson Lars Edvardsson Ferrari                      

25 Erik Oktner Erik Oktner Ferrari 355 Challenge        

33 Dagfinn Moe Dagfinn Moe Ferrari 348 TB               

36 Torsten Wegener Torsten Wegener Ferrari 355 Challenge        

 

Syver Race Cup                   

8 Hans Ryser Hans Ryser Locost Honda Fireblad        

10 Rune Næss Rune Næss Locost                       

11 Svend Erik Sørensen Svend Erik Sørensen                               

15 Torgeir Bjørnland Torgeir Bjørnland Locost                       

21 Terje Berg Terje Berg Locost                       

25 Bent Tronhjem Bent Tronhjem Styuart Tayler               

27 Kjeld  Otto Johansen Kjeld  Otto Johansen Locost                        

28 Stål Lien Stål Lien Locost                       

31 Robert F Sørensen Robert F Sørensen Star Sport                   

32 Carsten Fruergaard Carsten Fruergaard Star Sport Yamaha            

35 Roar Toverud Roar Toverud Locost                       

36 Morten Fruergaard Morten Fruergaard Star Sport                   

37 Bård Nilsen Bård Nilsen Locost                       

38 Jan Kalmar Jan Kalmar Locost Kawasaki ZX9          

39 Henrik Bollerslev Tronhjem Biler Replica LoCost Honda Fire    

40 Peter Larsen Peter Larsen Locost                       

41 Per Bjørndal Per Bjørndal Locost                       

43 Leidulf Nielsen Leidulf Nielsen                               

46 Knut Harald Henriksen Knut Harald Henriksen Locost                       

50 Espen Indergård Espen Indergård Locost                       

51 Andreas Ernestus Andreas Ernestus Locost                       

67 Niels Klit Christensen Niels Klit Christensen Caterham                      

 

Super Cup & Special Saloon   

2 Claus Rohr Claus Rohr Alfa Romeo                   

4 Jens Hansen Jens Hansen BMW                          

5 Erik Skovbjerg Erik Skovbjerg Honda Accord                 

6 Niels Ole Andersen Niels Ole Andersen Peugeot 106 GTI              

7 Michael Outzen Michael Outzen BMW 325                      

8 Keld Topholm Keld Topholm Morgan                       

9 Klaus Hammer Klaus Hammer Peugeot                      

11 Peter Jensen Peter Jensen BMW                          

17 Johnni Kirkegaard N.Aa.K. Trimning VW Golf I                    

27 Claus Hansen Peugeot Sport Renault Clio                 

28 Jan Kalmar Jan Kalmar Lotus                        

40 Lars Møller Lars Møller Opel                         

41 Michael Regnarsen Michael Regnarsen Porsche 944                  

45 Niels Møller Niels Møller Opel                         

61 Bjørn Henning Bøe Bjørn Henning Bøe Toyota                        

69 Morten Schmidt Morten Schmidt VW Golf 16V                  

71 Henrik Nøhr Jensen Henrik Nøhr Jensen Alfa Romeo                   

72 Carsten Hansen Carsten Hansen Alfa Romeo                   

74 Franz Birch Hansen Franz Birch Hansen Alfa Romeo                   

75 Mende Trajskovski Mende Trajskovski Alfa Romeo                   

83 Tommy Kjehr Tommy Kjehr Alfa Romeo                   

88 Steen Sander Madsen Steen Sander Madsen Ford                         

96 Henrik Ølsgård Henrik Ølsgård Volvo 240 Turbo              

97 Kyrre Østby Nielsen Kyrre Østby Nielsen Ford Sierra 2,5 L            

 

OK Saxo Cup                      

1 Jesper Davidsen Jesper Davidsen Citroën Saxo VTS             

2 Brian Mikkelsen Brian Mikkelsen Citroën Saxo VTS             

3 Marco Schumann Marco Schumann Citroën Saxo VTS             

4 Palle Navntoft Palle Navntoft Citroën Saxo VTS             

6 Jørn Vestergaard Jørn Vestergaard Citroën Saxo VTS             

7 Peter Petersen Peter Petersen Citroën Saxo VTS             

10 Hans Hartmann Petersen Hartmann Racing Citroën Saxo VTS             

12 Henrik Poulsen Henrik Poulsen Citroën Saxo VTS             

14 Lizette Peetz Olsen Lizette Peetz Olsen Citroën Saxo VTS             

16 Michel Jørgensen Michel Jørgensen Citroën Saxo VTS             

18 Camilla Stephansen Camilla Stephansen Citroën Saxo VTS             

19 Henrik Jansen Henrik Jansen Citroën Saxo VTS             

20 Rudi Larsen Rudi Larsen Citroën Saxo VTS             

21 Leif Horsted Leif Horsted Citroën Saxo VTS             

23 Werner Wounlund Werner Wounlund Citroën Saxo VTS             

24 Allan Hansen Allan Hansen Citroën Saxo VTS             

25 Mads Gravlund Mads Gravlund Citroën Saxo VTS             

26 Michael Holm Michael Holm Citroën Saxo VTS             

28 Ronni Pedersen Ronni Pedersen Citroën Saxo VTS             

30 Thomas Vølund Thomas Vølund Citroën Saxo VTS             

31 Dan Birkelev Dan Birkelev Citroën Saxo VTS             

32 Mads Bo Nielsen Mads Bo Nielsen Citroën Saxo VTS             

38 Thomas Wulff Thomas Wulff Citroën Saxo VTS             

39 Andreas Kjærgaard Andreas Kjærgaard Citroën Saxo VTS             

 

Gruppe N  National 1601-2000 cc     

4 Lars Vendelbo Lars Vendelbo Peugeot 307 GTI              

5 Klaus Verner N V Finans VW Golf GTI 1,8 turbo        

6 David Falch David Falch Peugeot 307 EPO              

7 Hans Henrik Møller Madsen Skoda Motorsport Danmark Skoda Octavia 1.8 T          

8 Lars Hein Lars Hein VW Golf 1,8 Turbo            

9 Anders Byriel Anders Byriel Volvo S 40                   

10 Michael Skipper Pedersen Dark Dog v/ Tommy Pedersen Ford Puma 1,7 Zetec Se VCT   

11 Carsten Mikkelsen Cult Energy Activator Peugeot 206                  

13 Kim Holmgaard Kim Holmgaard Seat Ibiza                   

15 Søren B. Mortensen Skadeservice Danmark Peugoet 206                  

17 Chris Larsen Skoda Motorsport Danmark Skoda Octavia 1.8T           

18 Hans Elnegaard K&N Filter Racing Rover 200 VI                 

19 Erik Nørgaard Erik Nørgaard Chrysler Neon                

22 Tom Rørvig Jensen Tom Rørvig Jensen VW Golf GTI 16V              

29 Niels Christiansen Niels Christiansen Opel Astra 2,0               

34 Sigve H. Hansen Sigve H. Hansen BMW                          

35 Kasper Jensen Kasper Jensen Peugeot 206 GTI              

36 Flemming Schantz Schantz Byg A/S Peugeot 206 GTI              

40 Peter Faarborg Peter Faarborg Peugeot 307                  

41 Per Poulsen Per Poulsen Renault Megane II            

42 Michael  R. Jensen Michael  R. Jensen Renault                      

44 Jesper Sally Pedersen V M Zinc/Unicore Peugeot 206 GTI              

46 Kent Iversen Henrik Thomsen Peugeot 206 GTI              

49 Claus Møller Claus Møller Seat                         

60 Kim M. Jensen Kim M. Jensen Mazda                        

72 Mike Mathiesen Mike Mathiesen Skoda                        

99 Mike Sørensen Mike Sørensen Skoda                        

 

Gruppe N National   0-1600 cc       

2 Steffen Larsen Steffen Larsen Peugeot 106 GTI              

4 Kim Lund Johansen Kim Lund Johansen Peugeot 106 GTI              

6 Per Madsen Per Madsen Peugeot 206 S16              

7 Bruno Rasmussen Bruno Rasmussen Honda CGX                    

8 Henrik Mikkelsen Henrik Mikkelsen Peugeot                      

11 Bjørn Smedegaard Laursen Bjørn Smedegaard Laursen Peugeot 106 GTI              

12 Martin Sally Pedersen V M Zinc/Unicore Peugeot 106 GTI               

16 Anders Mortensen Anders Mortensen Peugeot 205 GTI              

19 Klas Høj Klas Høj Honda Civic CRX              

21 Jesper Leen Jensen Henrik Thomsen Peugeot 106 GTI              

22 Ole Luton Ole Luton Honda CRX                    

23 Poul Erik Jensen Poul Erik Jensen Honda CRX                    

34 Dennis Barth Dennis Barth Peugeot 106 GTI              

36 Jan Petersen Jan Petersen Honda CRX                    

42 Peter Juhl Jensen Peter Juhl Jensen Toyota Corolla                

47 Ejnar Rosenhøj Ejnar Rosenhøj Toyota Corolla GTI           

51 Henrik Thomsen Henrik Thomsen Peugeot 205 GTI              

53 Torben Steen Kühnel Torben Steen Kühnel Peugeot 106 GTI              

58 Carsten Rasmussen Carsten Rasmussen Citroën Saxo                 

90 Karsten Roland Hansen Karsten Roland Hansen Peugeot                      

Kilde: Jyllands-Ringen.dk

 



Er din virksomhed klar til robotter?