Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Touringcar Challenge

Grand Prix - Præfinalen lørdag

Danish
Touringcar
Challenge 

30/08/03 

Bilernes debut på den nye bane
Jan Magnussen vinder Præfinalen foran sin nærmeste mesterskabskonkurrent Casper Elgaard.
 

Elgaard's teamkammerat John Nielsen bliver treer, mens Michel Nykjær kører sit hidtil bedste DTC-løb og bliver firer. Med femte- og sjettepladsen starter Michael Carlsen og Henrik Lundgaard i første startrække i Finaleheatet, der køres efter en kort pause, med Lundgaard på pole.

Med 10. pladsen vinder Michael Schröter DTC-Cup'en i tæt kamp med Martin Pedersen.

Pos.Nr.KørerMærkeOmg.Tid
1.23Jan MagnussenPeugeot 307911:15,640
2.4Casper ElgaardBMW 320i911:20,617
3.3John NielsenBMW 320i911:21,052
4.18Michel NykjærSeat Toledo911:25,011
5.2Michael CarlsenPeugot 307 GTI911:30,284
6.8Henrik LundgaardToyota Corolla911:34,793
7.1Jason WattPeugeot 307911:39,245
8.22Kurt ThiimRenault Megane911:40,011
9.24Jens EdmanPeugeot 307911:40,324
10.21Michael SchröterVW Golf GTI911:41,561
11.25Martin PedersenPeugeot 306911:42,007
12.14Martin JensenHonda Civic911:43,317
13.5Pierre LegarthBMW 320i911:43,818
14.15Philip AndersenHonda Civic911:47,319
15.19Thorkild ThyrringPeugeot 307911:47,862
16.12Carsten LeveauPeugeot 406911:48,454
17.26Jens MøllerPeugeot 307911:49,315
18.99Mike LegarthBMW 320i911:49,814
19.10Pontus MörthVolvo S4067:47,292
20.20Jesper SylvestCitroën Xsara67:54,853
DNF13Gunnar KristensenPeugeot 4065Ikke klassificeret
DNF6Henrik LarsenCitroën Xsara4Ikke klassificeret
DNF7Jakob SundToyota Corolla2Ikke klassificeret

Hurtigste omgangstid: Jan Magnussen i 1:14,212 = 111,572 km/t

Sådan udviklede løbet sig omgang for omgang.

Pos.Kører0123456789
1.Jan Magnussen23232323232323232323
2.Michael Carlsen2444444444
3.Casper Elgaard4222333333
4.Jason Watt133321818181818
5.John Nielsen3118181822222
6.Jesper Sylvest2018120202022888
7.Michel Nykjær1820201110102211
8.Martin Pedersen252210101022812222
9.Gunnar Kristensen131022222211212424
10.Kurt Thiim2221142121821142121
11.Martin Jensen1414212582114242525
12.Michael Schröter2125258251425251414
13.Thorkild Thyrring19191914142524555
14.Pontus Mörth1015819192419191515
15.Pierre Legarth561524241920151919
16.Henrik Larsen68245555121212
17.Henrik Lundgaard85515151515262626
18.Philip Andersen15246661212999999
19.Mike Legarth99262612122626---
20.Jakob Sund771226269999---
21.Jens Møller261299999913----
22.Carsten Leveau129971313-----
23.Jens Edman241313-------
Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 30/08/03 - Jyllandsringen - Danish Touringcar Challenge
  •  
     
     
    Undgå billetkøen - Køb dine billetter her