" /> " />
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Copenhagen Historic Grand Prix

CHGP deltagerliste

CHGP 
28/07/03 

Arrangørene bag Copenhagen Historic Grand Prix har nu offentliggjort deltagerlisten, og den er både fyldig og spækket med spændende kørere og racere.
 

 NavnEfternavnLandMærkeTypeCCÅrgang
 
ASport op til 1947
1Barry T.FosterGBMGMont. Midget7471931
2JesperHermannDKFiat/OpelNordisk Specialvogn25001945
3IngemarWittströmSMGKN Special14001934
11FritzHansenDKCitroënB11 Legére19111946
7C. RenéChristensenDKCitroënB 119111944
9JørgenWittingDKMGTC12711946
8ErikIrring LarsenDKCitröenB 11 Legère19111939
5BerndLangewiescheDBMW32819711939
268GlennBillqvistSMathisGM sport18001925
6MagnusNeergaardSRiley910871931
10LarsGöran ItskowitzSRileyBrooklands11751930
12RoyPalmSRallyNCP13001930
4PeterKjulDKMorris8 Special9181936
14PeterJuel JeppesenDKCitroënB 11 Cabriolet01938
34SvendAlgrenDKMGPA Special8471934
15HenrikSchou-NielsenDKRileyImp10871934
16BoLindgrenSMGMagnette10861934
17BengtDahlgrenSMGMagriette type K14931933
 
BThe Benjafield's Racing Club
81PhilipStricklandGBBentley3 ltr  
82PeterBrennanGBBentley4½ l  
83DavidBrock-JestGBBentley4 ½ l  
84JohnMayGBBentley4 ½ ltr. Blower  
85JohnLloydGBBentley4 ½ ltr. Blower  
86BrianCookGBBentley4 ½ ltr. Blower  
87KjeldC. JessenBBugattiType 1314981925
88Uffe S.KristiansenUSABentleySports Tourer36001934
89FritsPanmanGBBentley4 ½ l  
 
DTouringcars - Standardvogne op til 1965
55NielsNørgaardDKAustinA309951955
45SebastianWrethagenSAustinCooper 1071S11021964
41BennyHallDKFordCortina 1500GT14991965
40JohnSørensenDKFordCortina GT15001965
42NiklasJohanssonSAustinCooper S12931965
43AxelLindSAlfa RomeoGiulia Super15701966
44JørgenJuelDKVolvo544 B1817981961
46TommyJagerwallSMorrisBMC Cooper S 127512931964
22NicolasOlszowskiDKAustinMini Cooper 1275 S12931964
47FrankE.EdwinssonSAustinCooper S12751965
71AdamSiesbyDKAustinMini Cooper S12751965
49LarsEsseliusSFordFalcon47001964
50CarstenBjørnSAlfa Romeo1600 GTA15701965
51BjörnMattssonSAlfa Romeo1600 GTA15701965
63JennaBrorssonSLotusCortina15941963
36UlfLindbergSMorrisCooper S12751964
70HerlufJensenDKAlfa RomeoGiulia 1600 TI15601963
48HansSöderholmSAustinCooper S12751965
31HenrikPedersenDKFordCortina GT15481963
52VictorIjrelssonSFordMustang HT47001965
53ThomasGustafssonSFordMustang HT47001965
 
E-1Touringcars / Standardvogne gr. 2 op til 1971 - under 1300 cc
1TomKristensenDKAustinCooper S12751968
1JacobKristensenDKAustinCooper S12751968
2Carl ErikKristensenDKNSU1200 TT12001967
850JørgenB. AlbertsenDKFiat850 special8431970
58PeterGrauDKFIATAbarth 10009821971
6FrankL. JørgensenDKMorrisClubmann 127512931971
30ArneLarsenDKSumbeamFraser IMP9981963
51AllanLindebjergDKSunbeamIMP10301969
220FlemmingHansenDKSumbeamIMP9981969
5MogensChristensenDKFordAnglia Broadspeed13001962
68BennyKristensenDKNSU1200 TT12891970
50PerWitthøfftDKFiatAbarth 1000 TC Corsa9821968
23JimmyJuelshøjDKMorrisMini Cooper S12751964
124Per F.RasmussenDKFordEscort Sport12971971
82Niels J.JørgensenDKHillmanIMP10001966
105JohnBruun NielsenDKFordAnglia12001967
24MartinHøjer FossDKAustinCooper S12961971
84ChristianHøjer FossDKAustinClubman 1275 GT12751971
70IvanHansenDKNSU1200 TT12981970
7KjeldSchultz PedersenDKNSU1200 TT13001968
8FlemmingBendixenDKTriumphSpitfire Sport12981970
10MartinBorch-ChristensenDKFiatAbarth 6009961965
 
E-2Touringcars / Standardvogne gr. 2 op til 1971 - over 1300 cc
61KajKnudsenDKBMW2002Ti19901971
48JensDahlbomDKFordEscort mrk 1 RS BDA16001970
36ChristianKnudsenDKAlfa RomeoGTAM19851971
28TonnyPetersenDKFordCortina Lotus15941964
544TorbenNielsenDKVolvo544 Sport20001964
43IvanAndersenDKFordCapri16001969
142Poul-ErikDam LarsenDKVolvo142S19851971
62KajBertelsenDKAlfa Romeo2000 CTA19621971
57JanHeiselbergDKBMW200220001971
7BjarneLouwDKVolvoAmazon 122 S20001965
87TommyKjehrDKAlfa RomeoGTAM19621971
403BjarneSindingDKFordEscort BDA17921971
99BrianStoltzeDKFordMustang Hardtop47371966
63JanLylloffDKFordMustang HT47351966
37DanieleDezziDKAlfa Romeo2000 GT Veloce19621971
64FlemmingH. EickhoffDKVolvoAmazon19861968
65TommyBrorssonSFordEscort TC15941969
8AlexThomsenDKPorsche911 S, GT Nat gr 422471970
26JørgenKroghDKRenaultAlpine 110 A15651970
911ChristianAmslerDKPorsche91119951968
 
FGT-biler op til 1965 - under 1600 cc og Klasse C, Racersport op til 1960
71RolfBuschNLotusElan15581963
615HenrikLindbergDKLotusElan15941965
67ClausBjerglundDKRenaultAlpine A 110 130012961965
66TordEkegrenSLotusElan S215901964
67RogerAdamssonSLotusElan 2615941965
68PerRosendahlSPorsche356 A15821959
69DiethelmHorbachDPorche35616001953
72Lars-ErikLarssonSBorgwardHansa 1500 Rennsport15001953
71AndersEkSLotusElan 5215981965
18NielsAbildDKAustin-HealeySprite9481959
614ClausDamgaardDKLotusElan15991964
73LennartHenjerSAlfa RomeoGiulietta Sprint13001961
70HerlufJensenDKAlfa RomeoGiulia 1600 TI15601963
74ThomasHenryssonSKLotusElan15901964
 
Klasse C, Racersport op til 1960
1JacNellemannDKLotus15???1959
19OttoReedtz-ThottDKLotusMK 1919401960
2KarstenReeDKLotus23 B15981963
3KimSørensenDKJaguarSpecial Single Seater34001953
 
GGT-biler op til 1965 - over 1600 cc
21OttoReedtz-ThottDKACCobra 28947001965
78GormBang OlsenDKTriumphTR420001963
4JensJuul JeppesenDKJaguarE OTS38001963
22NisseNilssonSPorsche91120001965
23KajBertelsenDKFerrari275 GTB33001965
17JohnMillandDKMGB Roadster18451962
180JanMac LarsenDKMarcos1800 GT Coupè17781965
24PeterStrøhemannDKGilbern1800 GT18001963
49FinnVagtholmDKAustinHealey MK 1 GT30001960
25CarstenWihlborgSMGB Roadster18401964
26LarsWramellSAustinHealey 100 M26601956
27HenrikKoldingDKTriumphTR 3 A19981958
28JohnMilbankGBAustinHealey 100 M19541954
44CharlotteEngell JeppesenDKVolvoP 180019861967
80EdgarDahlinDKMGB Roadster18001969
140ArneBruus JakobsenDKJaguarXK 140 Coupe34001957
29JanHanssonSACACE Roadster19911954
30SinanBaraziUKPorsche356 GT Carrera20001961
31JuanBaraziUKAston MartinDB4 GT Zagato36701961
32JensFrederik SchjødtDKMGB Roadster18401969
 
IFormula Junior app. K
34BirgitBorch-ChristensenDKCooperT 52 (FJ2)9981960
23ThorkilKirk SimonsenDKAlfa Dana/JAPMk15001957
7DuncanRabagliatiGBAlexisHFI - FJ9981959
5MogensChristensenDKAlfa DanaFormula Junior11001959
2IngvarMalmSElva 100Formula Junior11001959
3HorstBrünningSLOLAFJ MK210001960
4JarrahVenablesFNOTAFormula Junior10981961
1ErikJustesenDKLotus2210981962
69PovlBarfodDKTitanMK3 FF16001972
40MartinBorch-ChristensenDKLotus189971960
6JørgenCarlssonSMerlynMk. 3 FJ - FJ-211001961
8OleVejlundDK?   
9GerhardCarlssonSSwebeJAP5001952
 
JFerrari Challenge
1PeterAndersenDKFerrari348 GT Comp0 
2KeanSørensenDKFerrari355 Challenge0 
10ReneRasmussenDKFerrari360 Challenge0 
11RichardBonnichsenDKFerrari360 Challenge0 
14OlaSætreNFerrari360 Challenge0 
17JanHeiselbergDKFerrari360 Challenge0 
19PeterRygaardDKFerrari355 B0 
25ErikOktnerDKFerrari355 Challenge0 
28JørgenP.JensenDKFerrari308 Tsi0 
33DagfinnMoeNFerrari355 Challenge0 
36TorstenWegenerDKFerrariGTR0 
37KurtJeppsonDKFerrari355 F1 B0 
 
KStandardvogne Gr. N+ op til 2000 cc (DTC)
9LeifLarsenDKBMV320 i20002001
25MartinPedersenDKPeugeot306 GTI19981999
 JørgenWeinreichDKNissanPrimera20002000
 ThorkildThyrringDKPeugeot40620002003
 CarstenLeveauDKPeugeot 20002003
 KurtThiimDKRenaultMegane20002003

Læs alt om Copenhagen Historic Grand Prix

MRR

Læs mere om:
  • 03/08/03 - Fælledparken - CHGP
  •