Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama Cup 0-1600cc

DM-stillingen i Yokohama Cup, 0-1600cc

Yokohama Cup
0-1600cc 

07/06/03 
Yokohama

-revideret
Der havde desværre indsneget sig en fejl i pointopgørelsen efter sidste weekends 5. og 6. afdeling af den lille Yokohama Cup.
 

Henrik Mikkelsen var uretmæssigt krediteret for 11 point for sjettepladsen i DM2. Dette er nu rettet, således at de efterfølgende kørere scorer henholdsvis 2 og 1 point ekstra i forhold til den første opgørelse. Disse ændringer betyder dog ikke noget i rækkefølgen, bortset fra at Jesper Rebsdorf kommer i pointene med 1 point for DM2. Undskyld til Jesper Rebsdorf.

Her er den reviderede stilling


Kim Lund.
(Foto: Motorsporten.dk)

pos.kørermærkepoint i altDM1DM2DM3DM4DM5DM6
1.Kim Lund JohansenPeugeot1042025025259
2.Steffen LarsenPeugeot103111725171320
3.Martin Sally PedersenPeugeot9217420111525
4.Bruno RasmussenHonda832581315913
5.Jesper Leen JensenPeugeot751520171328
6.Henrik MikkelsenPeugeot57130118817
7.Per MadsenPeugeot55901520110
8.Bjørn Smedegaard LaursenPeugeot4932722015
9.Jesper Meldahl NielsenToyota434118974
10.Peter ClausenPeugeot29666731
11.Chris PoulsenHonda27715--05
12.Klas HøjHonda260011177
13.Dennis NielsenHonda240133-62
14.Poul Erik JensenHonda231994--
14.Henrik ThomsenPeugeot23-70-511
16.Ole LutonHonda19850006
17.Dennis BarthPeugeot16502513
18.Anders MortensenPeugeot16235600
19.Jens KristoffersenPeugeot11004340
20.Jesper RebsdorfToyota101

Jesper O. Hansen
kørerballastvægt
Steffen Larsen80 kg
Kim Lund Johansen75 kg
Martin Sally Pedersen70 kg
Bjørn Smedegaard Laursen40 kg
Bruno Rasmussen40 kg
Jesper Leen Jensen25 kg
Per Madsen10 kg
Henrik Mikkelsen5 kg
 
 

Yokohama Cup 0-1600cc nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
 



Er din virksomhed klar til robotter?