Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama Cup 0-1600cc

DM-stillingen i Yokohama Cup, 0-1600cc

Yokohama Cup
0-1600cc 

04/06/03 
Yokohama

tæt opgør i toppen
Kim Lund Johansen og Steffen Larsen er næsten uadskillelige efter weekendens DM-afdelinger.
 


Kim Lund.
(Foto: Motorsporten.dk)

pos.kørermærkepoint i altDM1DM2DM3DM4DM5DM6
1.Kim Lund JohansenPeugeot1042025025259
2.Steffen LarsenPeugeot103111725171320
3.Martin Sally PedersenPeugeot9117320111525
4.Bruno RasmussenHonda822571315913
5.Jesper Leen JensenPeugeot751520171328
6.Henrik MikkelsenPeugeot681311118817
7.Per MadsenPeugeot55901520110
8.Bjørn Smedegaard LaursenPeugeot4831722015
9.Jesper Meldahl NielsenToyota41498974
10.Peter ClausenPeugeot28656731
11.Chris PoulsenHonda27715--05
12.Klas HøjHonda260011177
13.Dennis NielsenHonda240133-62
14.Poul Erik JensenHonda221894--
14.Henrik ThomsenPeugeot22-60-511
16.Ole LutonHonda18840006
17.Dennis BarthPeugeot16502513
18.Anders MortensenPeugeot15225600
19.Jens KristoffersenPeugeot11004340

kørerballastvægt
Steffen Larsen80 kg
Kim Lund Johansen75 kg
Martin Sally Pedersen70 kg
Bjørn Smedegaard Laursen40 kg
Bruno Rasmussen35 kg
Jesper Leen Jensen25 kg
Per Madsen10 kg
Henrik Mikkelsen5 kg

En sejr og involvering i andres uheld for Kim Lund Johansen og et par mistede placeringer i løbet for Steffen Larsen efterlader de to blot 1 point fra hinanden. Løbets topscorer Martin Sally Pedersen rykker ind på de to i både point og ballast og skal nu for alvor vise om han har hvad der skal til for at udfordre de to.

Jesper O. Hansen
 
 

Yokohama Cup 0-1600cc nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
 



Er din virksomhed klar til robotter?