Fra starten af ugen blev der trænet og høstet vigtige erfaringer på den ungarnske F1-bane, og da weekendens officielle program startede, kunne det ses på resultaterne. Erik Poulsen var fjerdehurtigst i kvalifikationen, mens Viktor Snebjørn Poulsen sluttede lige uden for en tæt top 10.
De efterfølgende kvalifikationsheat gav flere positive oplevelser, da begge kørere arbejdede sig videre fremad. Viktor Snebjørn Poulsen tog en tiendeplads som bedste resultat, mens Erik Poulsen sikrede to samlede femtepladser, samt henholdsvis tredje- og andenpladsen blandt rookie-kørerne.
I finaleheatet var konkurrencen knivskarp, men Erik Poulsen kørte en syvendeplads hjem, mens Viktor Snebjørn Poulsen sluttede på 14. pladsen i årets sidste løb.
Efter seks løbsweekender kan det vestjyske team se tilbage på en sæson, der stort set er forløbet som planlagt og forventet. Grundige forberedelser, tålmodighed og en målrettet indsats har resulteret i massiv udvikling af teamets tre kørere.
"Jeg er rigtig godt tilfreds med vores præstationer i år. Vores kørere har vokset med opgaven og taget store skridt i deres udvikling, og samtidig har vi som team også lært en masse. Efter seks løb blander vi os i toppen af feltet, og vi har givet vores kørere et løft mod deres videre ambitioner", siger teamchef Morten Dons.
"Alexia (Danielsson, red) og Viktor har begge fået bygget på deres erfaringer i formelbiler, og Erik, der kom som rookie, har taget flere kvantespring i løbet af sæsonen og har virkelig fået fart på. Jeg er stolt af den udvikling, vi alle har været igennem sammen", siger han.
Med afslutningen på F4 CEZ-sæsonen er fokus nu fuldt rettet mod Formula Winter Series, der kickstarter 2027-sæsonen i Sydeuropa allerede i slutningen af januar måned.
STEP Motorsport |