 (Foto: TDS Racing)
Conrad Laursen satte i weekenden punktum for sin sæson i European Le Mans Series med en sjetteplads i lørdagens finale på Portimão-banen i Portugal. Dermed sluttede en vanskelig sæson for den 20-årige dansker og hans teamkammerater hos AF Corse, Davide Rigon og Charles-Henri Samani, som trods flere stærke præstationer undervejs aldrig for alvor kom med i kampen om mesterskabet.
 (Foto: TDS Racing)
Laursen og hans teamkammerater har gennem sæsonen flere gange været med i den gode ende af GT3-feltet og var blandt andet tæt på podiet på Spa-Francorchamps i august. En diskvalifikation i anden afdeling på Circuit Paul Ricard og en teknisk begrundet udgåelse på Silverstone kostede imidlertid dyrebare point, og dermed var muligheden for at kæmpe om mesterskabet væk allerede inden finalen.
– Det har desværre ikke været den sæson, vi havde håbet på. European Le Mans Series er benhårdt og ultratæt, og selv om vi bestemt har haft nogle gode øjeblikke og vist, at vi kan være med fremme, har vi ikke været stabile nok til for alvor at kæmpe med om titlen. Det er selvfølgelig frustrerende, men vi tager naturligvis en masse erfaring med os fra sæsonen, lyder det fra Conrad Laursen.
 (Foto: TDS Racing)
Dagen efter sæsonfinalen ventede imidlertid en helt anden udfordring. Laursen var nemlig inviteret til at deltage i den officielle rookietest, hvor han for første gang skulle prøve en prototype. Bilen var en V8-motoriseret Oreca 07 fra TDS Racing – et fransk team med adskillige løbssejre og mesterskaber på tværs af internationale sportsvognsserier.
I søndagens første testsession sluttede danskeren som niendehurtigste blandt 31 deltagende kørere, inden han forbedrede sig markant i eftermiddagens session. Her satte Laursen femtehurtigste omgangstid blandt rookierne, mindre end to tiendedele af et sekund fra den hurtigste, polske Tymek Kucharczyk, som tidligere i år stod på mesterskabspodiet i det amerikanske INDY NXT.
 (Foto: TDS Racing)
Flere af de øvrige deltagere havde allerede erfaring med prototypebiler fra LMP3-klassen, mens Laursen var blandt de få, som for første gang satte sig bag rattet af en prototype. Dermed var testen ikke blot en mulighed for at prøve en ny type racerbil, men også for at måle sig direkte mod kørere med erfaring fra lignende materiel.
– Det var en virkelig spændede og udbytterig dag. Jeg har jo mest været vant til at se prototyperne bagfra, når de overhaler os i GT3-bilerne i European Le Mans Series og på Le Mans, så det var fedt endelig selv at prøve kræfter med en. Der er markant flere kræfter og downforce og en helt anden kørestil, men jeg fandt mig hurtigt til rette. En stor tak til TDS Racing for muligheden. Det er bestemt en oplevelse, vi tager med os i planlægningen af fremtiden, lyder det fra Conrad Laursen.
 (Foto: TDS Racing)
Med afslutningen på European Le Mans Series kan Conrad Laursen se tilbage på en travl 2026-sæson, som ud over det fulde europæiske sportsvognsmesterskab med AF Corse også har budt på hans anden deltagelse i 24-timersløbet på Le Mans med Kessel Racing samt 24-timersløbet på Spa-Francorchamps med danske Selected Car Racing.
Carlos Communication Nikolaj Karlshøj Læs mere om: Conrad LaursenPortimão10/10/26 - Portimão - ELMS |