Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

GT World Challenge Europe - Sprint Cup

Storfavorit: Bastian Buus vil sikre mesterskabet i Barcelona

GT World
Challenge
Sprint 

02/10/26 

Den danske Porsche-fabrikskører går ind til finalen i GT World Challenge Europe Sprint Cup som mesterskabsfører, når titlen skal afgøres i Barcelona den kommende weekend.
 


(Foto: Lionspeed GP)

Bastian Buus møder ind med et stærkt udgangspunkt, når femte og sidste afdeling af Sprint Cup-mesterskabet i GT World Challenge Europe afvikles på Circuit de Barcelona-Catalunya den kommende weekend. Sammen med teamkammeraten Ricardo Feller stiller den danske Porsche-fabrikskører nemlig op som førende i mesterskabet – men med flere teams i hælene.


(Foto: Lionspeed GP)

Det dansk-schweiziske makkerpar er blot tre point foran de nærmeste rivaler, og med 16,5 point til vinderne af hvert af weekendens to løb samt ekstra point for pole position skal den med andre ord sidde lige i skabet i Barcelona.

Buus og Feller deler igen en Porsche 911 GT3 R fra Lionspeed GP og kommer til Barcelona efter en generelt stærk Sprint Cup-sæson. Med tre sejre og to andenpladser har Porsche-duoen været på podiet i alle sæsonens Sprint Cup-weekender – senest på Zandvoort for to uger siden, hvor en andenplads i weekendens sidste løb sendte dem til tops i mesterskabsstillingen.


(Foto: Lionspeed GP)

– Det er naturligvis fedt at gå ind til finalen som førende. Det er jo det bedste udgangspunkt for at sikre os titlen. Udfordringen er, at kampen er ultratæt, så intet er afgjort, og vi kan tabe det hele i første ræs. Vi skal derfor være ultraskarpe denne weekend. Det her er ikke et mesterskab, du nødvendigvis vinder på sejre og podier, men på stærk strategi og stabilitet, og dét får vi brug for denne weekend, lyder det fra Bastian Buus.

Finalen i Sprint Cup er samtidig niende afdeling af det generelle GT World Challenge Europe-mesterskab, hvor Buus og Feller indtager en foreløbig tredjeplads. En Sprint Cup-titel i Barcelona vil samtidig være den første for Porsche i den prestigefyldte GT3-series historie.


(Foto: Lionspeed GP)

Femte og sidste afdeling af GT World Challenge Europe Sprint Cup afvikles på Circuit de Barcelona-Catalunya den 3.-4. oktober. Weekendens to løb flages grønne henholdsvis lørdag klokken 14.00 og søndag klokken 16.00 og kan følges direkte på seriens officielle YouTube-kanal.

Carlos Communication
Nikolaj Karlshøj

Læs mere om:
  • Bastian Buus
  • Circuit de Catalunya
  • 04/10/26 - Circuit de Catalunya - GT World Challenge Sprint
  •