Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Michelin Le Mans Cup

Silverstone-debut: Christian Dannemand P7

Michelin
Le Mans Cup 

14/09/26 

Christian Dannemand formåede at slutte sit debutløb på Silverstone på en syvendeplads under svære forhold i Michelin Le Mans Cup.
 


(Foto: Inter Europol Competition)

En længe ventet Silverstone-debut kulminerede i weekenden for den danske LMP3-kører under sæsonens næstsidste afdeling af Michelin Le Mans Cup.

“Jeg ankom til Silverstone onsdag, hvor jeg sammen med teamet fik gået en track-walk for at blive klædt godt på til at komme på banen for første gang torsdag. Torsdag og fredag fik jeg en masse køretid, så jeg havde et godt kendskab til banen inden lørdagens løb,” siger Dannemand, som kører for Inter Europol Competition i LMP3 Pro-klassen.

Lørdagens kvalifikation blev kørt af Christian Dannemands engelske medkører, Callum Voisin. Desværre gik kvalifikationen ikke helt som håbet, og med en 15. plads som startplacering til løbet skulle LMP3-raceren køres godt op gennem det hårde felt.

Christian Dannemand startede i bilen til det to timer lange løb. Han kom godt fra start, og formåede under de første par omgange at få kørt bilen frem til en 12. plads. Herefter opstod der problemer med bilen, hvilket var som følge af en pludselig skade.


(Foto: Inter Europol Competition)

“Jeg kunne ikke rigtig dreje i alle højresving, så bilen understyrede enormt meget. Så det var en stor udfordring og satte derfor en stopper for, at jeg kunne køre mig længere frem i feltet. Men jeg gjorde, hvad jeg kunne under meget svære omstændigheder,” forklarer Dannemand om sit stint.

Da Christian Dannemand skulle overlevere bilen til Callum Voisin, meldte regnen sin ankomst. Teamet fik sat regnvejrsdæk på, og Dannemands medkører blev sendt på banen i løbets afsluttende time. Kort tid efter stoppede regnen, og under en safetycar-periode blev englænderen sendt i pit for at få tørvejrsdæk på. Herefter kørte han bilen hjem på en fornuftig syvendeplads.

“I forhold til løbet, har det været et solidt resultat. Dog var vi også præget af udfordringer, og kan derfor være glade for at slutte i pointene i et felt på over 20 biler,” afslutter Christian Dannemand.

Michelin Le Mans Cup 2026-sæsonen er snart ved vejs ende, og om cirka en måned køres sæsonfinalen i Portugal på Portimão-banen.

Christian Dannemand Racing

Amanda Gravlund


Læs mere om:
  • Christian Dannemand Jørgensen
  • Silverstone
  • 12/09/26 - Silverstone - Michelin Le Mans Cup
  •