Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Asfaltløb - div. klasser

Publikum strømmede til racerløb på FDM Jyllandsringen

Asfaltløb
- div. klasser 

29/08/26 

8.500 gæstede årets Nordic Antirust Grand Prix Danmark
I 60 år har Grand Prixet på FDM Jyllandsringen været et fyrtårn i dansk bilsport. Det blev cementeret i forgangne weekend, hvor den seneste udgave af løbet blev afviklet med jubilæumsfejring og race i klasserne i DEKRA Danish Supercar League.
 


I ryttergården blev banens 60-årsjubilæum markeret med forskellige historiske udstillinger.
(Foto: Grippo)

”Det var en helt fantastisk weekend,” fortæller Mona Jakobsen, chef for FDM Jyllandsringen. ”Publikum strømmede til og hele området summede af liv og energi gennem weekenden.”

Nordic Antirust Grand Prix Danmark markerede 60-årsjubilæet for Danmarks nationalstadion indenfor bilsporten. På den 2.300 meter lange racerbane på den midtjyske højderyg blev tilskuerne budt velkommen til gridshow, hvorefter der var masser af race i de forskellige racerklasser.


Find en racerbil - alle tilskuere indtog asfalten under gridshowet.
(Foto: Grippo)

”Fra banens side havde vi forberedt os på jubilæet, men alle andre havde også gjort lidt ekstra ud af det. Teams, kørere og gæster bakkede op om Grand Prixet,” siger Mona Jakobsen. ”Helheden kulminerede, og de mange aktiviteter understøttede hinanden, og legendernes løb med bl.a. Henrik Lundgaard og Jan Magnussen sørgede for opmærksomhed omkring banens 60-årsjubilæum.”

Efter at have fyldt banens parkeringsarealer gik 8.500 tilskuere igennem FDM Jyllandsringens indgange. Man skal tilbage til de legendariske DTC-dage for mange år siden for at finde et tilsvarende niveau.


Der var også aktiviteter for de mindste under Nordic Antirust Grand Prix Danmark-
(Foto: Grippo)

”Det er skønt at opleve den interesse for motorløb,” siger Bent Dyhre Hansen, promotor for DEKRA Danish Supercar League, som omfatter de fleste af klasser, publikum kunne opleve på racerbanen ved Silkeborg ved Nordic Antirust Grand Prix Danmark. ”Vores klasser leverer masser af tæt race på banen, men jeg føler også, at vi med vores setup sammen med FDM Jyllandsringen har været med til at skabe rammerne for en god familieudflugt for hele familien.”

”Der var udstilling af specialbiler i ryttergården, aktiviteter for de mindste i DSL’s børneklub, musik fra Red Bull DJ og et gridshow, hvor publikum kunne komme helt ind på racerbanen, se racerbilerne og møde kørerne, inden det gik løs. Interessen for at få taget billeder med kørerne samt få autografer var så stor til gridshowet, at det var tæt på, at tidsplan skred – men det var en fornøjelse at opleve tilskuernes interesse for sporten”.


På FDM Jyllandsringen var racet - naturligvis - tæt.
(Foto: Grippo)

DEKRA Danish Supercar League

Morten Alstrup


Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - Danish Endurance Championship
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - DS3 Cup
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - Legends Car Cup
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - Nordic 4 - DM
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - Super GT Danmark
  • 23/08/26 - Jyllandsringen - Touring Car Championship Denmark
  •