 (Foto: Selected Car Racing)
Frederik Schandorff har utvivlsomt gang i en af karrierens travleste sæsoner. Med en fuld sæson i det amerikanske IMSA-mesterskab med Inception Racing og sideløbende deltagelse i GT World Challenge America med AF Corse er der rigeligt med opgaver på den anden side af Atlanten. Hjemme i Europa er danskeren samtidig fast mand hos Selected Car Racing i GT World Challenge Europe Endurance Cup, som den kommende weekend afvikler årets fjerde afdeling på Nürburgring.
 (Foto: Selected Car Racing)
Schandorff kommer til den ikoniske tyske racerbane direkte fra sidste weekends opgør på Virginia International Raceway, hvor han sammen med Brendan Iribe sikrede sæsonens andet IMSA-trofæ. Motivationen er derfor i top hos danskeren, som allerede har hjulpet Selected Car Racing til en klassesejr på Monza, mens sommerens indsats i 24-timersløbet på Spa-Francorchamps blev hæmmet af tekniske udfordringer.
– Jeg glæder mig meget til at være tilbage hos Selected Car Racing. Der er noget ganske særligt ved at kæmpe som et rent dansk hold mod nogle af verdens bedste GT3-teams. Med en fjerdeplads i vores allerførste løb på Paul Ricard og en sejr på Monza har vi haft en stærk debutsæson indtil videre. Resultatet på Spa-Francorchamps levede ikke op til vores forventninger, men der var til gengæld meget positivt at tage med derfra, lyder det fra Frederik Schandorff.
 (Foto: Selected Car Racing)
På Spa-Francorchamps sikrede Schandorff det danske hold en fjerdeplads på den 69 biler store startgrid og avancerede siden til tredjepladsen, inden tekniske problemer senere sendte teamet ud af kampen.
– Vi havde farten til at kæmpe med om klassesejren og en placering i den generelle top-10. Det var i sig selv en stærk debut for holdet i verdens største GT3-løb, og uden de tekniske problemer kunne det være blevet rigtig godt. Derfor håber jeg, at vi kan slå tilbage på Nürburgring. Vi har både selvtilliden, farten og mandskabet til at levere et godt resultat. Det er endnu en ny bane og en ny udfordring for holdet, men hvis vi fortsætter det stærke arbejde fra de foregående afdelinger, har vi god grund til at være optimistiske, tilføjer danskeren.
 (Foto: Selected Car Racing)
Schandorff stiller igen op med Selected Car Racings faste lineup, Simon Birch og Malte Ebdrup, som foruden Endurance Cup-løbene også deltager i GT World Challenge Europes Sprint Cup og dermed repræsenterer det danske hold gennem hele mesterskabet. Schandorff, Birch og Ebdrup kommer til Nürburgring på en fjerdeplads i Endurance Cup-mesterskabet i Gold Cup-klassen.
I alt 55 biler fordelt på fire klasser stiller til start i fjerde afdeling af GT World Challenge Europe Endurance Cup på Nürburgring. Det tre timer lange løb flages grønt søndag klokken 15.00 og kan streames direkte på YouTube.
Carlos Communication Nikolaj Karlshøj Læs mere om: Frederik SchandorffMalte EbdrupSimon Birch KristensenSelected Car RacingNürburgring30/08/26 - Nürburgring - GT World Challenge Endurance |