Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Dansk Super Rally

Ib Kragh: ”Alt klappede til UG”

Dansk Super Rally 
26/08/26 

Ib Kragh er på mange måder en glad mand efter lørdagens Rally Juelsminde. Dels kunne han se tilbage på endnu et succesfuldt rallyarrangement i hjembyen. Dels kunne han endnu en gang få lov til at give den gas bag rattet af sin nye rally-Porsche.
 

”Alt klappede til UG,” siger Ib Kragh. ”Selv om vi ikke har nogen tal, fordi vi ikke opkræver entré, så tror jeg, at vi havde ny rekord med antal tilskuere i Juelsminde, for der var mennesker og biler overalt i byen.”


Hastighedsprøven i Juelsmindes gader var en kende smal for Porschen.

”Der skal lyde en kæmpestor tak til alle de frivillige, som har været i gang med at stable Rally Juelsminde på benene. Dem, som sørgede for at indhente beboertilladelser. Dem, som passede hastighedsprøverne. Dem, der sørgede for, at alt rundt om rallyet klappede … og ja, så alle dem, jeg har glemt, men som har spillet en lige så stor rolle i at skabe et godt Rally Juelsminde.”

”Vi havde også et vellykket VIP-arrangement med 140 gæster, som dels var fra erhvervslivet i byen, dels nogle gæster, som mødte op, og dem, som stod for det, leverede også varen. Mange har meldt tilbage med stor tilfredshed omkring den del af arrangementet.”

Lørdag morgen trak Ib Kragh i sin brandsikre køredragt og glemte alt om planlægningsarbejdet. Sammen med Jeannette Kvick skulle han koncentrere sig om at køre Rally Juelsminde i sin nye Porsche 911 GT3 Cup-racer.

”Jeg var lidt spændt på vej ud mod første hastighedsprøve, for jeg havde ikke siddet i bilen siden DM-ugen i Herning i slutningen af juni. Heldigvis spillede alt på bilen, og der var ingen problemer med den,” siger han. ”Men inde i byen fik vi virkelig hug. Vores bedste placering var vel en tiende- eller en ottendeplads, for firhjulstrækkerne var virkelig stukket af, og jeg fik bøllebank. Det skal ikke lyde som en dårlig undskyldning, men vi havde af hensyn til sikkerheden lavet prøven meget smal – lidt for smal til min bil, og jeg ville for alt i verden ikke ramme en kantsten.”


Flere steder på Juelsmindehalvøen fik Porschen luft under hjulene.

Slutresultatet blev en sammenlagt andenplads efter Kenneth Madsen og Mads Dalsager.

”De kørte fra os, men at vi slog Kenneth på powerstagen gjorde lidt ondt på ham,” smiler Ib Kragh. ”Første gang kørte han fem sekunder fra mig, men jeg tog det lidt forsigtigt, for vi skulle ikke ende imellem træerne. Anden gang tabte vi to sekunder til ham, men tredje gang slog vi ham med syv tiendedele af et sekund. Det passede ham ikke, at han ikke kunne vinde powerstagen.”

”Det var et vellykket rally. Der var gang i byen. Arrangementet var okay, og resultatmæssigt kan vi heller ikke klage. Tredje gang var lykkens gang, og det var rart at komme i mål, efter at vi udgik med et ødelagt kugleleje i 2024 og en brand i 2025.”

IK Motorsport


Læs mere om:
  • Ib Kragh
  • Jeannette Kvick
  • IK Motorsport
  • Juelsminde
  • 22/08/26 - Juelsminde - Dansk Super Rally - DM
  •