Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

ELMS

Sebastian Gravlund ramt af gearkasse-problemer i lovende Spa-løb

ELMS 
24/08/26 

Sebastian Gravlund viste særdeles gode takter, men en teknisk defekt kostede dyrebare minutter i pitten under weekendens 4 Hours of Spa-Francorchamps-løb.
 


(Foto: Arthur Chopin)

Inden søndagens løb til European Le Mans Series var Gravlund i den grad på rette spor. I lørdagens morgentræning satte danskeren LMP3-feltets tredjehurtigste tid. Senere på dagen havde han til opgave at køre kvalifikationen, og hentede her en tilfredsstillende femteplads hjem.

“Spa er en bane, som jeg siden 2022 har kørt løb på hvert år. Så jeg kender efterhånden banen rigtig godt, og jeg føler mig hurtigt komfortabel, når jeg kommer i bilen. Efter en vellykket lørdag, havde vi et godt udgangspunkt til søndag,” fortæller Gravlund, som kører European Le Mans Series for det franske team, Ultimate.

Der var dermed lagt op til, at Sebastian Gravlund sammen med sine to medkørere – Lucas Fecury fra Brasilien og Terrence Woodward fra Storbritannien – skulle gennemføre firetimersløbet med et stærkt resultat.


(Foto: Arthur Chopin)

Sebastian Gravlund stod for at køre bilen i mål, og forinden havde Woodward og Fecury været i bilen, og indtil da var startplaceringen forsvaret. Kort tid inden det var Gravlunds tur til at komme i bilen med cirka en time tilbage af løbet, opstod der problemer.

“Det var virkelig uheldigt og uforudsigeligt, men lige inden mit stint begyndte gearkassen at drille, og bilen var faktisk låst i sjette gear. Det krævede et længere pitstop, hvor teamet ydede en stor indsats, så det kunne blive fikset. Vi mistede desværre 15 minutter på det, hvilket satte os helt ud af kampen om et topresultat,” forklarer Sebastian Gravlund om den frustrerende situation,

På trods af de pressede omstændigheder præsterede Gravlund flot, da han endelig kom i bilen. På dæk, som allerede havde været i aktion i en time, formåede Sebastian Gravlund at vise fart, som var i kategori med et resultat blandt feltets top.

“Der var super meget potentiale til at opnå en succesfuld løbsweekend, så det er bare enormt ærgerligt, at det ikke blev realiseret. Det var ude af vores hænder, og sådan er det desværre ind imellem i motorsport,” afslutter han.

I næste måned køres andensidste afdeling af årets European Le Mans Series, på Silverstone, og forinden kæmper Sebastian Gravlund om titlen som Danmarksmester i gearkart på Rødby Karting Ring.

Gravlund Motorsport

Amanda Gravlund


Læs mere om:
  • Sebastian Gravlund
  • Spa-Francorchamps
  • 23/08/26 - Spa-Francorchamps - ELMS
  •