(Foto: BMW M Motorsport)
FIA World Endurance Championship
K-Mag og BMW #15 sejrer i Sao Paolo
Kevin Magnussen kunne søndag sikre sig sin første VM-sejr for BMW i 6 Hours of Sao Paolo, da han i BMW #15 sammen med Rafaelle Marciello og Dries Vanthoor var først over stregen.
BMW-trioen var med helt fremme i hele løbet og tog føringen, mens især Cadillacs udfordrere faldt en efter en i pitstops. Dermed kunne Vanthoor køre BMW’en først over stregen til mærkets anden sejr i 2026 og Kevin Magnussens første i FIA WEC-sammenhæng.
Nicklas Nielsens Ferrari blev hen mod slutningen spundet rundt i kamp mod BMW #20 og måtte nøjes med en ottendeplads. Marco Sørensen og Alex Ribeiras sikrede sig med niendeplads i Aston Martin #009 de første VM-point i 2026. Malthe Jakobsen var igen bedste kval-kører for Peugeot, men straffe sendte begge de franske biler ned i rækkerne, og thyboen sluttede 14.
Læs mere og se højdepunkterne
(Foto: Inception Racing)
IMSA Sportscar Championship
Frederik Schandorff kæmpede sig tilbage i mesterskabet
Frederik Schandorff og holdkammeraten Brendan Iribe sluttede som bedste bronze-bil i weekendens IMSA-løb på Mosport. Dermed generobrede de føringen af Bob Akin-mesterskabet, som udløser en Le Mans-billet til sæsonens bedste GTD-maskine med en bronzekører i køreropstillingen.
Mikkel Jensen var med i kampen om et podie i LMP2, indtil servostyringen fejlede og sendte danskeren i muren.
Læs mere og se højdepunkter
Den kommende weekend
Danskere jagter guld i IndyCar, GTWC og F3
Lundgaard og Rasmussen i Music City
De danske IndyCar-kørere er klar til sæsonens tredje oval. Det sker i USAs musikhovedstad, Nashville.
Nashville Superspeedway spiller godt til Christian Rasmussens styrker, mens Christian Lundgaard også viste imponerende fart på banen i fjor med en tredjeplads i kvalifikationen.
Begge danskere udgik desværre i 2025, men der er god grund til at være optimistisk for et flot dansk resultat i weekenden.
Fire danskere klar til GT World Challenge Sprint på Misano
Nicki Thiim, Bastian Buus, Sebastian Øgaard og Simon Birch er alle på gridden til GTWC Europe Sprint Cup i weekenden på italienske Misano.
Det europæiske GT-mesterskab har budt på en dansk vinder ved samtlige runder i år, og med både Bastian Buus og Nicki Thiim i flot form fortsætter den tendens forhåbentlig i Italien.
Danskerbilerne er:
Nicki Thiim | Comtoyou Racing #7 | Kobe Pauwels | PRO
Bastian Buus | Lionspeed GP #80 | Ricardo Feller | PRO
Sebastian Øgaard | Tresor Attempto Racing #88 | Carrie Schreiner | Silver Cup
Simon Birch | Razoon #914 | Silver Cup (medkører ikke offentliggjort endnu)
Noah Strømsted sigter efter mesterskabspodiet på Spa
Noah Strømsted og Formel 3-feltet er på Spa-Francorchamps i weekenden, hvor danskeren jagter en plads på mesterskabspodiet.
Strømsted er nummer fire forud for weekenden med kun tre point op til Théophile Naël på tredjepladsen.
Den førende duo med Ugo Ugochukwu og Freddie Slater har dog et komfortabelt forspring, så danskeren skal være med helt i front, hvis han skal gøre sig til en faktor helt i toppen af tabellen i sæsonens anden halvdel.
Læs mere og se tidsplanerne
Læs mere om: Bastian BuusChristian LundgaardChristian RasmussenFrederik SchandorffKevin MagnussenMalthe JakobsenMarco SørensenMikkel JensenNicki ThiimNicklas NielsenNoah StrømstedSebastian ØgaardSimon Birch KristensenMisanoMosport ParkNashvilleSao Paulo (gadeløb)Spa-Francorchamps12/07/26 - Mosport Park - SportsCar Championship - Internationalt12/07/26 - Sao Paulo (gadeløb) - FIA WEC - FIA VM19/07/26 - Misano - GT World Challenge Sprint19/07/26 - Nashville - IndyCar Series 19/07/26 - Spa-Francorchamps - FIA Formula 3 - FIA VM |