| ”Det er en drengedrøm, som er gået i opfyldelse. Jeg har i flere år tænkt på, at det kunne være sjovt at køre rally i en Porsche,” siger rallykøreren fra Juelsminde og kommer med en indrømmelse: ”Det er noget af et bæst!”
”Porsche vil gerne køre den forkerte vej og komme med bagenden først. Jeg havde testet den forinden på et køreteknisk anlæg for at tjekke, at alt fungerede, men også for at øve prøvestarter. Den er meget følsom, hvis der ikke er varme i bagdækkene!”
 Første Porsche-løb var en udfordring for Ib Kragh. (Foto: IK Motorsport)
Løbet i Aabenraa var en afdeling af MRF Dansk Rally Sprint Cup. Resultatet kom i anden række, for det gjaldt om at lære den nye – og noget anderledes – rallybil at kende.
”Alle aftner op til løbet havde vi brugt på at gennemgå bilen og gøre den klar, så jeg skulle ikke ud at begå nogen dumheder,” siger Ib Kragh. ”Det første af de fire heat var meget nervøst for mig, for det var svært med bremserne. Det er ikke som Hyundaien, hvor pedalen var stenhård at træde på, men det blev godt til sidst.”
”Jeg havde endnu ikke den store føling med bilen, for der er så meget, man kan justere på den med støddæmpere og krængningsstabilisatorer. I det tredje heat var jeg for hurtig på gassen, så vupti, så vendte den rundt. Så gik der 10-12 sekunder med at få bilen vendt og komme videre.”
Ib Kragh og Bo Mølgaard endte som hurtigste mandskab i det fjerde og sidste heat, og det blev alligevel til en samlet sejr for IK Motorsport.
”Jeg begyndte at stole mere på bilen, men der er mange ting, som endnu ikke sidder på rygraden med denne her bil,” siger Ib Kragh. ”Der er ingen gearstang. Gearskiftet sidder på rattet med paddleshift, og når man så snurrer, vender rattet forkert...”
”Speederen er vildt hysterisk i forhold til mine tidligere biler, og der er ingen launch control, så der er meget, jeg skal lære igen. Men vi er glade og tilfredse. Servicefolkene arbejdede løbende med bilen og foretog justeringer. Det var en god test.”
Går alt efter planen deltager IK Motorsport i første afdeling af Danmarksmesterskabet i rallysprint, som finder sted i Ringe den 10. maj.
IK Motorsport Læs mere om: Ib KraghIK MotorsportAabenraa25/04/26 - Aabenraa - Rally Sprint |