| Som altid forventes kampen at blive hård og ikke mindst tæt, når deltagerne i deres racerbiler – som er bygget i fem ottendedels størrelse af en række ikoniske bilmodeller fra 30’ernes USA – kører skærm mod skærm.
Syv af de 45 kørere er debutanter. Eksempelvis Niels Kristian Aarhus Nielsen, Kibæk, som efter flere år i karting skal prøve kræfter med bilsporten. Eller pædagogmedhjælperen Andreas B. Nygaard, Holstebro, som efter at have været teamfotograf for Mathias Ringgaard, Ikast, nu har besluttet sig for selv at køre. I samme team som vennen selvfølgelig.
 Der er lagt op til tæt race i weekenden i Grand Prix Tours Legend Car Cup. (Foto: Stumpphoto)
Syv debutanter betyder det også, at der er 38 kørere i feltet i Grand Prix Tours Legend Car Cuppen, som har masser af erfaring. Forrest i feltet er der lagt op til en ny fætterdyst mellem Kevin Verner og Joachim Lee Holmstoel, begge Silkeborg, som i de tre seneste sæsoner har kæmpet om mesterskabet.
Men kampen om Masters-titlen for kørere, der så dagens lys for 40 eller flere år siden, tegner også til at blive mere intens i år.
I 2025 tog Mike Mathiesen, Varde, Masters-titlen foran Dan Sørensen, Billund, og Lars Bohnensach Ebbesen, Varde, men de kommer i år til at møde yngre modstand. Michael Søvang Christensen, Grindsted, blev sidste sommer 40 år, og – efter at have sikret sig den nødvendige sponsoropbakning – er han nu klar til at dyste mod klassens andre ældre herrer. Det skal nok blive en spændende dyst. I 2018 tog han nemlig det generelle Legend-mesterskab foran Lars Bohnensach Ebbesen.
Ud over Grand Prix Tours Legend Car Cuppen er der fem andre klasser på programmet ved DEKRA Danish Supercar League på Padborg Park. Det er MHO Danish Endurance Championship, Selected Car Group Super GT, DS3 Cup, Special Saloon Car og Nordic 4. Søndagens løb kan ses live på YouTube-kanalen DanishSupercarLeague.
Grand Prix Tours Legend Car Cup
Læs mere om: Padborg Park26/04/26 - Padborg Park - Legends Car Cup |