Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Super GT Danmark

Michel Nykjær: ”Birk havde et bedre setup end vores eget.”

Super GT
Danmark 

22/03/26 

Super GT Danmark2016- og 2017-mesteren får både ingeniør og teamkammerater i denne sæson
I 2024 gjorde Michel Nykjær, Næstved, comeback til den klasse, hvor han i 2016 og 2017 blev mester. Comebacket skete i Nykjær Motorsport, men i den kommende sæson i Selected Car Group Super GT bliver han én af de tre kørere hos Birk Motorsport.
 

”I efteråret diskuterede vi, om vi skulle fortsætte med familieteamet, eller om vi skulle samarbejde med et af de andre teams, der er i feltet,” fortæller Michel Nykjær. ”At køre for et team ville frigive en hel del tid fra ikke bare klargøringen af racerbilen, men også alle de andre ting udenom, som er nødvendige med at drive et team. Den tid kunne jeg godt bruge på passe min forretning.”

”Jeg snakkede med flere teams, og jeg fik et godt tilbud fra Birk Motorsport. Vi kunne se, at de havde nogle superhurtige biler sidste år. De har også nogle gode kørere og også en ingeniør – det har vi aldrig haft i Nykjær Motorsport. Birk havde bare et bedre setup end vores eget – og end vi nogensinde ville kunne komme op med.”


Michel Nykjær spænder hjelmen og er klar til at starte for Birk Motorsport.
(Foto: Stumpphoto)

”Da Michel rakte ud, var det en nobrainer,” siger teamejer Mads Birk fra Birk Motorsport. ”Han er virkelig skarp og dygtig. Han havde lidt problemer sidste år med sin racerbil, men har han den rigtige bil, er han en farlig spiller i mesterskabet. Det kunne vi se.”

”Han har mange års erfaring og ved, hvad der skal til. Jeg tror, at vi også i ham har en mesterskabskandidat.”

Birk Motorsports to andre kørere i Selected Car Group Super GT er veteranen Casper Pilgaard, Ryomgaard, og debutanten Patrick Steen Rasmussen, Erritsø.

”Pilgaard har altid været en hurtig chauffør, og jeg mener, at jeg stadig kan finde ud af at køre racerbil,” siger Michel Nykjær. ”Jeg tror, at det kommer til at gå godt for os, for vi får en del test inden det første løb. Når vi har tre biler, kan vi afprøve en masse forskelligt.”

”Jeg plejer at sige, at jeg aldrig kommer for at blive nummer 2. Jeg kører i hvert fald for at være med helt fremme i feltet.”

2025-sæsonen var Michel Nykjærs første med den tredje generation af Super GT-raceren. Sidste år scorede sydsjællænderen tre top 3-placeringer i de 21 løb.

”Det er en klasse, hvor marginalerne er afgørende. Er du et sekund efter, er du nummer 10 eller 15, for vi ligger så tæt,” forklarer Michel Nykjær. ”Bilerne er meget fintfølende, og jeg syntes ikke, at jeg fandt det rigtige setup. Nu kommer jeg til et team, hvor jeg har bedre mulighed for at få et godt setup.”

Selected Car Group Super GT har i år status af et DIF-mesterskab fra Danmarks Idrætsforbund, og den første af sæsonens seks afdelinger finder sted i den sidste weekend af april på Padborg Park – i øvrigt sammen med de øvrige klasser i DEKRA Danish Supercar League.

Selected Car Group Super GT Danmark

Morten Alstrup


Læs mere om:
  • Michel Nykjær
  • Birk Motorsport
  •