DASU forlænger samarbejdet med Formula GT Challenge – klar til 2026-sæson |
Formula GT Challenge 24/02/26
|
 |
Dansk Automobil Sports Union (DASU) har indgået en ny, fornyet aftale med promotor Chresten Hansen fra Formula Automobile om at fortsætte samarbejdet om Formula GT Challenge i 2026.
|
|
| Aftalen sikrer, at den spektakulære GT-serie fortsætter som en vigtig del af dansk banesport – til glæde for både kørere, teams og publikum.
DASUs bestyrelsesformand, Henrik Møller-Nielsen, udtrykker stor tilfredshed med aftalen:
“Vi er meget glade for at kunne fortsætte samarbejdet med Chresten Hansen og Formula GT Challenge. Serien har på kort tid etableret sig som et spændende og publikumsvendt GT-mesterskab, og vi ser frem til at følge udviklingen i 2026.”
Promotor Chresten Hansen glæder sig over den nye aftale og potentialet i den kommende sæson:
“Vi ser frem til endnu en fantastisk sæson i Formula GT Challenge. Med den nye aftale på plads kan vi fokusere på at gøre 2026-sæsonen endnu stærkere – både med flere baner, nye tiltag og et endnu bredere felt af deltagere. Vi oplever stor interesse fra både kørere og teams, og det lover godt for væksten i serien.”
Formula GT Challenge 2026 – løbskalender
• 1.–3. maj – Anderstorp Raceway, Sverige
• 30. maj – FDM Jyllandsringen, Danmark
• 15.–16. august – Rudskogen Motorsenter, Norge
• 26.–27. september – FDM Jyllandsringen, Danmark
|
| |
 | |