| Med den smallest mulige sejr kun 1 strafpoint foran de nærmeste konkurrenter i den femte af årets 6 DM afdelinger i bilorientering, sikrede de forsvarende Danmarks Mestre fra Thy Motor Sport og Struer & Omegns Motor Sport, Børge Holm og Jørn Mørup, DM guldet for 5. år i træk og for 13. gang i alt. Den femte DM afdeling blev lørdag afviklet vest for Randers og med Bjerringbro & Omegns Auto Sport som arrangør. 
  DM-Guld for 13. gang til Holm og Mørup
 Danmarks Mesterskabet i bilorientering afvikles over 6 afdelinger, hvor af de 4 bedste resultater tæller med. Da Børge Holm og Jørn Mørup havde vundet 2 afdelinger og havde en 2. plads i en tredje, ville en sejr i den 5. af i alt 6 afdelinger, endegyldigt sende guldet til de regerende mestre fra Thy og Struer. Omvendt ville en sejr til de mangedobbelte tidligere Nordiske og Danske Mestre, Ikast-brødrene Harald og Jan Søndergaard gøre guld kampen helt åbent inden sidste afdeling afvikles på Sydsjælland midt i november.
 Hvis Søndergaard-brødrene vandt lørdagens afdeling ved Randers ville Ikast mandskabet have 2 første og en anden plads og dermed det samme som Børge Holm og Jørn Mørup inden den sidste afdeling. Også Struer mandskabet Morten Jäger og Bent Mikkelsen havde en teoretisk chance for DM-guld efter de vandt 4. afdeling for 3 uger siden. Men med en 4. plads i lørdagens afdeling er guld chancen også væk for deres vedkommende. 
 Det skulle vise sig at blive en meget tæt kamp mellem Harald og Jan Søndergaard og Børge Holm / Jørn Mørup. Søndergaard brødrene havde en fejlkørsel på løbets 2. etape og blev noteret for 25 strafpoint. Holm og Mørup fik derimod en fin start i lørdagens DM afdeling. Holdet kørte helt fejlfrit på løbets første 2 etaper. På løbets 3. etape fik Holm og Mørup også noteret sig en fejlkørsel og dermed 25 strafpoint, dermed var Ikast-brødrene og Thy/Struer mandskabet næsten lige før den sidste etape, men også kun næsten. For Ikast-mandskabet nåede ikke gennem løbets 3. etape på den fastsatte idealtid. Holdet kom 1 minut for sent til den afsluttende tidskontrol og dermed havde Ikast mandskabet 1 strafpoint mere end Thy/Struer mandskabet forud for den sidste etape, der bl.a. skulle køres på fedtede skovveje i Vindum Skov. På sidste etape blev det til en fejlkørsel og dermed 25 strafpoint til begge mandskaber. Dermed trak Børge Holm og Jørn Mørup det længste strå. Med 50 strafpoint var de præcis 1 strafpoint foran Harald og Jan Søndergaard og de forsvarende mestre kunne konstatere, at guldet også i 2025 går til Thisted og Struer. 
 Inden sidste afdeling afvikles på Sydsjælland om 3 uger skal årets nordiske Mesterskab afgøres. De sidste 2 afdelinger afvikles i Sverige om 14 dage. Også her er de danske mandskaber i spil til medaljeplaceringerne. 
 Resultat DM 5 2025
Bjerringbro OAS, Langå Bilsyn - løbet, lørdag den 25. oktober 2025.
 5. afdeling om Danmarks Mesterskabet i bilorientering
 Nr. 1	Børge Holm, Thisted – Jørn Mørup, Struer	50 Strafpoint
Nr. 2	Harald Søndergaard – Jan Søndergaard, Ikast	51 Strafpoint
 Nr. 3	Poul Erik Nielsen – Henrik Jørgensen, Frederikssund	138 Strafpoint
 Nr. 4	Morten Jäger – Bent Mikkelsen, Struer	141 Strafpoint
 DM stillingen efter 5 af 6 afdelinger:
Nr. 1	Børge Holm, Thisted – Jørn Mørup, Struer	198 point
 Nr. 2	Leon Spiegelhauer – Jan Johansen, Frederikssund	190 point
 Nr. 3	Morten Jäger – Bent Mikkelsen, Struer	189 point
 Nr. 4	Rene Hansen, Roskilde – Ole Skov, Thy	183 point
 Struer & Omegns Motor Sport
 |