Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Legends Car Cup

Nu skal Kevin Verner køre titlen i hus

Legends Car Cup 
30/09/25 

Legends Car CupDen kommende weekend er utrolig vigtig for Autoforum Racing Team Silkeborg.
 

Det midtjyske racerhold stiller nemlig til start i sæsonfinalen i Daarbak redoffice Legends Car Cup Danmark 2025, og det med det allerbedste udgangspunkt.

Kevin Verner kommer til Padborg Park som mesterskabsførende, og håber på at kunne hive hattrick hjem i klassen, som kører i de små hidsige racere, med stil efter gamle amerikanerbiler, men i 5/8-dels størrelse, med en motorcykelmotor som drivkraft.


(Foto: Motorsporten.dk)

ARTS har de bedste forudsætninger for et godt resultat. Da Legend serien kørte på Padborg Park i september måned, i forbindelse med Night Race, var det kun i kvalifikationen at der var en enkelt kører, som var hurtigere end Kevin. Ellers var han hurtigst i træning og de tre løb.

Den weekend er dog ikke retvisende for, hvordan 2025 sæsonen har udspillet sig.

Jovist, Kevin Verner har været med i toppen i alle weekender, men det har den nærmeste konkurrent i mesterskabet også. Derfor går de to ind i finaleweekenden med kun 36 point mellem sig – det vel at mærke, hvor der stadig er 100 point at kæmpe om.

Der er også en anden konkurrent med en teoretisk mulighed for at kunne snuppe titlen fra ARTS, men han er 69 point bagude, så med en god kvalifikation, kan han meget vel være sat ud af titelkampen.


(Foto: Motorsporten.dk)

Weekenden bliver måske med en omgang omskifteligt vejr, hvor især lørdagen i skrivende stund ser noget tvivlsom ud. Men uanset om det bliver regn eller sol – Kevin Verner er mere end klar til at give den fuld gas.

ARTS håber at rigtig mange vil til tage turen til Padborg Park i weekenden, men skulle det ikke være muligt, kan søndagens ræs følges på YouTube kanalen: Dansk Motorsport Live

Tidsplanen for weekenden lyder som følger (ret til ændringer forbeholdes):

Lørdag
08.50 - Træning, Lige numre
12.50 - Kvalifikation
13:15 - Shootout
16.25 - Løb 1

Søndag
10.15 - Løb 2
11.48 - Gridshow
15.56 - Løb 3

Pressemeddelelse


Læs mere om:
  • Kevin Verner
  • Autoforum Racing Team Silkeborg
  • Padborg Park
  • 05/10/25 - Padborg Park - Legends Car Cup
  •