 (Foto: Niklas Majgaard/Danish Karting League)
Det bliver også med flere gæster fra bilsportens verden, som for en enkelt weekend vender tilbage til rødderne og dyster om DM-guldet i gokarts. Startfeltets klart mest fremtrædende navn i Vojens bliver utvivlsomt Kevin Magnussen, der for en enkelt weekend skifter sin tilværelse i sportsvogne ud med en hæsblæsende dyst om titlen i gokartsportens hurtigste klasse, KZ2:
- Jeg har efter mange år igen fået muligheden for at køre DM i karting. Sporten har en helt speciel plads i mit liv, for gokart var hele min barndom og ungdom. Så når kalenderen netop lader mig vende tilbage til rødderne, så var det en fantastisk lejlighed til at få en fed weekend og - på sin vis - binde en sløjfe på det hele, siger Kevin Magnussen og tilføjer:
- Karting er en god fysisk træning og en virkelig effektiv måde at holde sig skarp på, så jeg har brugt en del tid på gokartbanen i de seneste måneder. Jeg håber selvfølgelig at vinde, men jeg glæder mig også til en lille tidsrejse 20 år tilbage i tiden, hvor alt handlede om gokarts for mig. Jeg pakker varevognen og tager af sted med mine venner for at få en hyggelig weekend til DM, siger Kevin Magnussen.
KZ2-klassen er landets hurtigste gokarts, og det er også her, dysten om titlen som DIF Danmarksmester 2025 skal stå - og alle spidserne er med i det 27 kørere store felt.
Sidste års Danmarksmester Rasmus Haugård har holdt lidt pause fra gokartløb i år, men er klar til DM. Det samme er vanlige og nye udfordrere som Michael Faurschou, Julius Lassen, Niklas Vejen, Marius Rose, Oliver Hedegaard og 2023-mester Victor Wolfsohn også.
 (Foto: Niklas Majgaard/Danish Karting League)
Store titelbrag i vente
Udenfor KZ2-klassen er der også linet op til store titelbrag. DASU Senior med hele 42 kørere til start er næsten lig med garanti for en dramatisk weekend. Tobias Normann har været utroligt godt kørende i klassen hele året i Danish Karting League, hvor han er knusende tæt på titlen - og han kan med en god weekend i Vojens tage årets første danske trofæ af to mulige.
Men med 41 andre kørere i feltet er der linet op med skarp konkurrence fra faste navne såvel som gæster. Årets Danmarksmester i Rotax Senior, Mathias Kjellerup, er med - og sidste års mester i DASU Senior, Bertram Sachse, er også med. Samme er altid stærkt kørende Valdemar Aggerholm er klar i Vojens, og det samme er Kevin Rossel, der også kommer fra bilsportens verden.
Skarp duel i OK Junior og Mini 60
OK Junior byder på 20 kørere og masser af kørere med international erfaring. William Sterup Nielsen er etter i Danish Karting League i klassen, men kan vente sig skarp modstand fra navne som Mika Rünitz, Marc Alexander Reistrup, Matteis Stigsen og Kristian Sejersen, der alle - bare for at nævne nogle stykker - er godt kørende internationalt.
Med 19 til start er Mini 60 også stærkt kørende med den Danish Karting League-førende Mikas Lundsholm, men også her kommer der stærke gæster såsom Finn Albert Jørgensen, der normalt slår sine folder i Rotax, såvel som August Dannermand og aktuel toer i Danish Karting League, Zacharias Svanholm.
DM i Karting kan følges live på Vojens Motorsport Arena hele weekenden - Tingvejen 27, 6500 Vojens. Se mere på www.dmikarting.dk.
Niklas Majgaard Læs mere om: Vojens Karting Center |