Milan skal udbygge føringen til Grand Prix Danmark |
Danish Endurance Championship 18/08/25
|
 |
Sommerpausen er slut og Milan Rytter har en mesterskabsføring at forsvare, når Grand Prix Danmark løber af stablen på FDM Jyllandsringen.
|
|
En stærk indsats i forårssæsonen betyder, at Milan og teamkammeraten Victor T. Nielsen fører an i Danish Endurance Championships Klasse 4. Den føring skal udbygges i weekendens to løb:
- Jeg glæder mig helt vildt til at være tilbage i bilen efter sommerpausen, og efter de gode resultater sidst, vi var der, er det svært ikke at skrue forventningerne helt i vejret. Vi får besøg af en masse sponsorer, og dem vil jeg også gerne sørge for får en god dag, siger Milan Rytter.
Forud for den fjerde afdeling af Danish Endurance Championship fører Milan Rytter og Sally Racing mesterskabet med 18,5 point, så en solid pointhøst vil øge chancerne for at ende som mestre, når sæsonen slutter i oktober måned.
Løbene til Grand Prix Danmark streames live på Youtube-kanalen Dansk Motorsport Live.
Rytter Motorsport Kim Gripping Læs mere om: Milan RytterJyllandsringen24/08/25 - Jyllandsringen - Danish Endurance Championship |
|
 | |