 (Foto: Grippo)
Hvor den aalborgensiske racerkører fører an i det danske mesterskab, er han i nordisk regi et enkelt point bag den førende. Og med weekendens tre heat håber Sebastian Bach at kunne passere sin mesterskabskonkurrent.
- Falkenberg er en fed og hurtig - faktisk lidt crazy - bane, og sidste år blev jeg overrasket over, hvor hård den er, selvom den ser ret nem og overskuelig ud. Det sidste stykke tid har jeg lagt alle kræfter i at komme godt forberedt, så den har stået på både fysisk og mental træning, og en masse tid i simulatoren, fortæller Sebastian Bach.
 (Foto: Grippo)
Vejrudsigten for området omkring Falkenberg lover indtil videre solskin og op til 28 grader. Ikke nødvendigvis optimale forhold, når en racerkører skal iklæde sig brandsikkert undertøj, styrthjelm og køredragt. Ikke desto mindre glæder Sebastian Bach sig:
- Sommervejr kan man da ikke være utilfreds med! Det bliver varmt, ikke mindst når vi kører, og der skal jeg være ekstra opmærksom på dækkene, men udenfor bilen bliver det en fed weekend med godt vejr og godt selskab, siger den 16-årige racerkører.
 (Foto: Grippo)
Løbene på Falkenberg Motorbana kan følges live på Youtube, ligesom Sebastian Bachs sociale medier løbende vil blive opdateret gennem weekenden.
Sebastian Bach Racing
Kim Gripping Læs mere om: Sebastian BachFalkenberg13/07/25 - Falkenberg - Nordic 4 |