 (Foto: Ben de Macedo - CLX Motorsport)
Kold beslutning på våd bane
Lørdagens kvalifikation blev kraftigt forsinket efter et heftigt uvejr, og da LMP3-feltet endelig kom på banen, var der ingen tid at spilde. Theodor Jensen i sin første kvalifikation denne sæson, greb chancen og leverede under pres.
“Jeg var nødt til at satse på første omgang, for vi vidste, at det ville begynde at regne kraftigt,” forklarede Jensen bagefter. “Jeg pressede grænserne - lidt for meget nogle steder, men det var nok. Allerede på næste omgang var banen våd, og jeg havde et moment. På in-lappen måtte jeg tage den med ro for ikke at smide bilen i gruset.”
Omgangen var ikke bare nok til pole – den var suveræn. Jensen var hele 0,755 sekunder foran nærmeste konkurrent, Ian Aguilera i Eurointernationals #11 Ligier. Ingen kunne komme tæt på den unge Dansker.
 (Foto: Ben de Macedo - CLX Motorsport)
Tre ud af tre – og maksimumpoint i hånden
Med pole i Imola fortsætter CLX Motorsport deres perfekte kvalifikations-statistik: tre løb, tre poles, og alle mulige bonuspoint i LMP3-klassen. Det cementerer holdets føring i mesterskabet og understreger, at de ikke blot er hurtige – de er konsistente.
“Vi har arbejdet hårdt på at finde det rette setup,” sagde Jensen. “At tage pole på den måde, på en omgang der virkelig balancerede på en knivsæg, føles fantastisk. Holdet fortjener det.”
Jensen, der deler bilen med Adrien Closmenil og Paul Lanchere, trådte denne gang til som kval-kører – og leverede varen.
 (Foto: Ben de Macedo - CLX Motorsport)
Blikket rettet mod søndagens løb
Efter at være blevet toer i den sidste frie træning – kun 0,014 sekunder fra toppen – vidste CLX, at de havde farten. Men søndagens løb bliver en ny udfordring: varmt, fugtigt og muligvis ustadigt vejr venter.
“Vi starter fra den bedste position, men løbet skal stadig køres,” sagde Jensen. “Imola kan være ubarmhjertig, især med skiftende vejr og trafik. Det bliver et løb, hvor vi skal holde hovedet koldt og træffe de rigtige beslutninger.”
Med tre pole positions og en selvsikker Theodor Jensen i spidsen ligner det, at vejen til LMP3-sejren endnu en gang går gennem CLX Motorsport.
 (Foto: Ben de Macedo - CLX Motorsport)
Theodor Jensen Racing
Jeppe Hyldgaard Olesen Læs mere om: Theodor JensenImola06/07/25 - Imola - ELMS |