Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Super GT Danmark

Padborg Open - Super GT - Kvalifikation

Super GT Danmark 
07/05/22 

Super GT DanmarkSå kom den første af weekendens kongeklasser på banen og her kunne Mikkel Mac sætte bedste tid foran Frederik Nymark og Ole Petersen
 

PlNrKørerBilKlTidDiff
122Mikkel MacSuper GT Mercedes158,971-
248Frederik NymarkSuper GT Mercedes159,088+00,117
397Ole PetersenSuper GT Mercedes159,181+00,210
42Andreas JochimsenBMW Super GT159,207+00,236
536Christian SørensenSUPER GT BMW159,354+00,383
666Martin Henckel MortensenSuper GT Mercedes-Benz159,469+00,498
75Casper PilgaardAudi Super GT159,672+00,701
89Lasse PoulsenMitjet 3.5 V6159,807+00,836
97Casper RøesBMW M4 Super GT159,827+00,856
1038Peter Ravn BøllingtoftMitjet 3.5 V621:00,071+01,100
1110Michael ChristensenSuper GT Mercedes21:00,289+01,318
12309Lasse AndreasenSuper GT Mercedes21:00,456+01,485
13666Jacob Sevel AndersenSuper GT DS EVO21:00,588+01,617
141Steffen PetersenMercedes Super GT21:00,634+01,663
1569Gustav Søderberg KroghMijet21:00,823+01,852
1621Magnus TaulborgFord SGT V621:00,847+01,876

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos Raceresult.dk

Læs mere om:
  • Mikkel Mac
  • Padborg Park
  • 08/05/22 - Padborg Park - Super GT Danmark
  •  



    ASETEK SIMSPORTS