Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Super GT Danmark

Padborg Finale - Super GT - Kvalifikation 2

Super GT Danmark 
16/10/21 

Super GT DanmarkHan gjorde det igen, Kevin Verner fik endnu en gang sat den bedste kvalifikationstid, efter ham fulgte Casper Pilgaard og Christian Sørensen.
 


Kevin Verner satte også bedste tid ved den anden kvalifikation.
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilKlTidDiff
1512Kevin VernerMitjet BMW158,682-
25Casper PilgaardAudi Super GT158,840+00,158
336Christian SørensenSuper GT BMW159,131+00,449
44Andreas JochimsenBMW Super GT159,221+00,539
52Ulrik LinnemannBMW Super GT259,268+00,586
697Ole PetersenSuper GT Mercedes159,456+00,774
766Martin Henckel MortensenSuper GT Mercedes-Benz259,519+00,837
87Casper RøesBMW M4 Super GT159,613+00,931
999Lasse AndreasenSuper GT BMW M4259,895+01,213
1048Christoffer ChristensenSuper GT Mercedes159,959+01,277
111Steffen PetersenSuper GT Mercedes21:00,281+01,599

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos Raceresult.dk

Læs mere om:
  • Kevin Verner
  • Padborg Park
  • 17/10/21 - Padborg Park - Super GT Danmark
  •