Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Super GT Danmark

Night Race - Super GT - Kvalifikation 2

Super GT Danmark 
03/09/21 

Super GT DanmarkEndnu en gang kunne Ole Petersen suse ud og på sikker vis snuppe den bedste PRO tid. Han blev fulgt af Casper Pilgaard og Andreas Jochimsen. Den bedste AM tid blev endnu en gang sat af Martin Henckel Mortensen. Polesitter til løb 2 bliver Christian Sørensen
 

PlNrKørerBilKlTidDiff
197Ole PetersenSuper GT Mercedes159,007-
25Casper PilgaardAudi Super GT159,310+00,303
34Andreas JochimsenBMW Super GT159,543+00,536
466Martin Henckel MortensenSuper GT Mercedes-Benz259,554+00,547
548Frederik NymarkSuper GT Mercedes159,576+00,569
699Largim AliSuper GT259,687+00,680
722Mikkel MacSuper GT Mercedes159,769+00,762
836Christian SørensenSuper GT BMW159,822+00,815
9512Kevin VernerMitjet BMW159,836+00,829
102Nicolai Aaberg HansenBMW Super GT21:00,229+01,222
111Steffen PetersenSuper GT Mercedes21:01,301+02,294
129Jens KristoffersenSuper GT Mercedes21:02,783+03,776

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos Raceresult.dk

Læs mere om:
  • Ole Petersen
  • Padborg Park
  • 04/09/21 - Padborg Park - Super GT Danmark
  •