Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Danish Endurance Championship

Night Race - Danish Endurance Championship - Kvalifikation 2

Danish Endurance
Championship 

03/09/21 

DEC - Danish Endurance ChampionshipRevideret resultat 14:15
Under den anden kvalifikation blev det Lars E. Pedersen i Porsche 991 GT3R der fik sat den bedste tid foran team Johnny Pedersen/Michelle Gatting i Porsche GT 3 Cup og Philip Lindberg i Super GT BMW
 

PlNrKørerBilKlTidDiff
1501Lars E. PedersenPorsche 991 GT3R51:00,787-
2577Johnny Pedersen
Michelle Gatting
Porsche GT 3 Cup51:00,831+00,044
3585Philip LindbergSuper GT BMW51:01,094+00,307
4415Jan Engelbrecht
Søren Jönsson
Mercedes AMG GT441:02,170+01,383
5410Michael NielsenBMW M4 GT441:02,506+01,719
6311Stefan Lorenzen
Niels Ulrich Nyboe
Audi RS3 LMS TCR31:03,508+02,721
7321Frederik Vodder
Jesper Henriksen
Audi RS3 LMS TCR31:03,605+02,818
8308Magnus Holmgaard
Jonas Holmgaard
VW Golf Gti TCR31:03,672+02,885
9302Peter Obel
Mikkel Obel
Cupra TCR31:03,851+03,064
10307Søren Lund
Frederik siverts
Seat tcr31:03,950+03,163
11491Rasmus Sandvej JuulsenPorsche 911 GT341:04,034+03,247
12309Søren Hvam
Nicolai Bjerre
Arion S231:04,144+03,357
13318Per Poulsen
Viktor Poulsen
Mitjet 2L31:04,258+03,471
14301Anders Hjort Lund
Bjørn Lund Smith
Cupra TCR31:04,508+03,721
15205Claus Juul Hansen
Andreas Jaes Hansen
Peugeot RCZ21:06,009+05,222
16212Martin Frederiksen
Ole Klitgaard
Peugeot Rcz21:06,144+05,357
17290Søren Behnfeld
Rene Nielsen
Peugeot RCZ21:06,183+05,396
18265Lars MøllerOpel Corsa21:06,436+05,649
19492Tage NielsenPorsche 911 GT3 Cup41:06,441+05,654
20245Jesper Brunhøj JensenMItjet 2l bmw21:06,862+06,075
21288Sander Steffensen
Emil Legaard Andersen
Mitjet 2l KIa Stinger21:07,005+06,218
22224Nicolai Nygaard PedersenMitjet 2L21:07,095+06,308
23355Morten Eriksen
Tom Pedersen
Mitjet 2L31:08,617+07,830
24206Silas Rytter
Mads Riis
Ginetta G40 GT521:08,764+07,977
25131Martin Buch Bertelsen
Marco Schumann
suzuki swift sport 1.611:11,061+10,274
26124Rasmus Holmegaard Hansen
Jesper Holmegaard Holst
Peugeot 20711:12,574+11,787
27108Dennis KarlsenSuzuki Swift11:12,994+12,207
Udelukkede kørere
DQ111Henrik Thomsen
Rasmus Pedersen
Suzuki Swift1  

Nr 111 Rasmus Pedersen udelukket for kørt uden Nascar net


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos Raceresult.dk

Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 04/09/21 - Padborg Park - Danish Endurance Championship
  •  



    ASETEK SIMSPORTS