Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Night Race - Tidsplan

Diverse 
02/09/21 

På årets Night Race program står der otte klasser klar til sæsonens største motorsportsarrangement på Padborg Park. Udover topklassen Super GT skal der også køres Legends Car Cup, Danish Endurance Championship, Yokohama 1600 Challenge, Yokohama SuperCup, Special Saloon Car, samt Formel 4 og Formel 5
 

Det er årets helt store motorsportsevent på Padborg Park, og der er lagt op til et mægtigt fint program. Det er bare om at få pakket sammen og komme afsted til den sønderjyske bane og få sig en herlig race oplevelse, når de mange kørere skal ud og kæmpe om de vigtige mesterskabspoint.


(Foto: Motorsporten.dk)

I Super GT holder Ole Petersen(444p) støt sin føring i PRO mesterskabet foran Christian Sørensen(427p) og Kevin Verner(418p). Hos AM kørerne holder Lasse Andreasen/Largim Ali(507p) stadig fat i toppen af mesterskabet, efter dem har Martin Henckel Mortensen(498p) kørt sig flot frem til andenpladsen, forbi Nicolai Aaberg Hansen/Ulrik Linnemann(459p).

I talentklassen Formel 4/5 har den hurtige Formel 5 kører Mads Hoe(174p) stadig godt greb i spidsen af mesterskabet. Han følges af to F4 kørere Emmo Fittipaldi(110) og William Wulf(99p). Debutanten Noah Strømsted der gjorde en imponerende entre i klassen ved GP Danmark på Jyllandsringen, stiller også til start på Padborg Park, så der er lagt op til spændende kampe blandt de spirende formel talenter.

Føringen i Yokohama SuperCup er inden tredje afdeling blevet overtaget af Thue Henriksen(134p). Jens Kristoffersen(121p) er rykket en plads tilbage og følges af Tino Vang Jørgensen(112p) og Oliver Rømer(105p).

I Yokohama 1600 Challenge havde Mirel Lovic(190p) en indbringende weekend til Grand Prixet og udbyggede sin føring en god del til sine konkurrenter Simon Birch(173p) og Mirza Lovic(170p).


(Foto: Motorsporten.dk)

Blandt de hurtigt kørende Legend racere ligger Mathias H. Jensen(448p) stadig sikkert placeret i toppen. Bag ham har Magnus Madsen(353p) kørt sig op på andenpladsen forbi Joachim Lee Holmstoel(333p). Hos oldboys kørerne har Lars Bohnensach Ebbesen(461p) fået udbygget sin føring en ekstra sjat til Mike Nordby Mathiesen(415p).

Danish Endurance Championship har fået kørt 6 af deres 10 afdelinger og det er en godt blandet klasse med både lynhurtige og knapt så lynende hurtige biler, de enkelte klasser har deres indbyrdes dyster om mesterskabstitlerne, men fælles for dem alle er at kunne køre sig op til at vinde distancepokalen. Her skifter topplaceringen nogle gange hen over sæsonen, lige nu har Valdemar Eriksen Racing(606,8) kørt deres Audi R8 til tops foran de to Cupra TCR racere fra Sally Racing(604,2 & 591,4).


(Foto: Motorsporten.dk)

Skulle det ikke være muligt at komme afsted for at opleve stemningen til Night Race kan du følge med hjemmefra når der bliver livestreamet på https://www.youtube.com/SuperGTdanmark.

Night Race TV dækning er planlagt som nedenstående:




Læs flere nyheder om Padborg Night Race

Padborg Park Night Race - tidsplan:

Night Race - Fredag den 3. september 2021

Kl. Klasse Kørsel Tid
08:00 Formel 4/5 Træning 20 min
08:25 Special Saloon Car Træning 20 min
08:50 Super GT Danmark Træning 1 20 min
09:15 Legends Car Cup Træning 20 min
09:40 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min
10:05 Super GT Danmark Træning 2 20 min
10:30 Yokohama SuperCup Kvalifikation 20 min
10:55 Danish Endurance Championship Kvalifikation 1 20 min
11:20 Formel 4/5 Kvalifikation 20 min
11:45 Special Saloon Car Kvalifikation 20 min
12:05 Pause 20 min
12:25 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min
12:50 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min
13:15 Danish Endurance Championship Kvalifikation 2 20 min
13:40 Super GT Danmark Kvalifikation 1 15 min
14:00 Super GT Danmark Kvalifikation 2 15 min
14:25 Formel 4/5 Løb 1 15 min+1 omg
14:50 Special Saloon Car Løb 1 15 min+1 omg
15:25 Danish Endurance Championship Løb 1 60 min
16:40 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min+1 omg
17:05 Yokohama SuperCup Løb 1 15 min+1 omg

Night Race - Lørdag den 4. september 2021

Kl. Klasse Kørsel Tid
12:00 Formel 4/5 Warm up 10 min
12:15 Danish Endurance Championship Warm up 10 min
12:30 Yokohama SuperCup Løb 2 15 min+1 omg
12:55 Special Saloon Car Løb 2 15 min+1 omg
13:25 Legends Car Cup Løb 1 15 min+1 omg
13:50 Super GT Danmark Gæstekørsel 20 min
14:25 Formel 4/5 Løb 2 15 min+1 omg
14:50 Danish Endurance Championship Løb 2 60 min
16:00 Super GT Danmark Løb 1 15 min+1 omg
16:30 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min+1 omg
16:55 Legends Car Cup Løb 2 15 min+1 omg
17:25 Formel 4/5 Løb 3 15 min+1 omg
17:50 Super GT Danmark Gridshow 25 min
18:25 Super GT Danmark Løb 2 15 min+1 omg
18:55 Pause 30 min
19:30 Special Saloon Car Løb 3 15 min+1 omg
20:00 Yokohama SuperCup Løb 3 15 min+1 omg
20:25 Super GT Danmark Løb 3 15 min+1 omg
20:55 Legends Car Cup Løb 3 15 min+1 omg
21:20 Super GT Danmark Løb 4 15 min+1 omg
Tidsplanen er baseret på ver. 1 og den er gengivet med forbehold for ændringer

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 04/09/21 - Padborg Park - Danish Endurance Championship
  • 04/09/21 - Padborg Park - Formel 4 DK
  • 04/09/21 - Padborg Park - Formel 5
  • 04/09/21 - Padborg Park - Legend Car
  • 04/09/21 - Padborg Park - Special Saloon
  • 04/09/21 - Padborg Park - Super GT Danmark
  • 04/09/21 - Padborg Park - Yokohama 1600 Challenge
  • 04/09/21 - Padborg Park - Yokohama SuperCup
  •