Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

GP Danmark - Tidsplan

Diverse 
22/10/20 

Revideret med ny søndagsplan
Så er det blevet tid til årets sidste løbsweekend på Jyllandsringen. Der er sat et pænt og alsidigt program sammen, hvor der skal dystes i de sidste runder af to hovedklasser og dertil skal der også køres finale ræs i 5 supportklasser. Tiden byder stadig publikum at skulle undvære oplevelserne fra tilskuerpladserne, heldigvis kan vi følge slagets gang på både Youtube og TV
 

Super GT Danmark er den ene af weekendens hovedklasser, her har Ole Petersen(271p) øget forspringet og ligger stadig i toppen af PRO mesterskabet. Efter ham er det ændret en smule siden sidst, da Ronnie Bremer(214p) er rykket op forbi Mikkel Mac(204p) med det 'vanlige' tætte følgeskab af Kevin Verner(201p).


(Foto: Motorsporten.dk)

Hos AM kørerne ligger de igen tæt på hinanden i top tre, Philip Lindberg har fået samlet 241 point, Nicolai Aaberg Hansen 235 point og Casper Pilgaard har 223 point.

For Super GT klassen bliver det en weekend med et hårdt dobbeltprogram, der skal køres andensidste løbsafdeling om lørdagen. Herefter skal der rodes med regnestokken så sæsonens resultater kan opgøres efter reglementet der byder at de tre dårligste resultater skal trækkes fra pointstillingen inden der kan køres sidste afdeling om søndagen, hvorefter årets mester kan kåres.

Super GT Danmark dækkes live på deres Youtube kanal.

I TCR Denmark klassen skal vi se om Kasper H. Jensen kan holde mesterskabsføringen her i den femte og sidste afdeling af klassens debut sæson. Stillingen er uændret i toppen, det er stadig Kasper H. Jensen der ligger på førstepladsen med 225 point, Martin Andersen har samlet 201 point til kontoen og er rykket en god bid tættere på Kasper. På tredjepladsen ligger Nicolai Sylvest med 186 point på kontoen, herudover holder den unge Sylvest stadig solidt fast i føringen af U23 mesterskabet.


(Foto: Motorsporten.dk)

Følg med på 6'eren eller via streaming på Dplay (Gratis adgang) når TCR Denmark mesterskabet skal afgøres lørdag eftermiddag.

Grand Prix weekenden kommer også til at have følgende klasser på programmet: Special Saloon, Yokohama SuperCup, Yokohama 1600 Challenge, Legends Car og Youngtimers.
Det er lækkert at årets sidste baneløb kan byde på masser af godt race, men desværre uden adgang for publikum, så der må vi nøjes med tv og streaming.

Tider og resultater fra Jyllandsringen kan følges live på Speedhives hjemmeside, samt Speedhives apps - Apple App Store - Google Play


Se med på Super GT Danmark Youtube kanal
Se TCR Denmark på Dplay
Læs flere nyheder om GP Danmark her

Grand Prix Danmark - DM finalen - tidsplan:

GP Danmark - Fredag den 23. oktober 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
15:00 Super GT Danmark Træning 1 20 min.
15:35 TCR Denmark Træning 1 20 min.
15:55 Pause 10 min.
16:10 Legend Car Cup Træning 20 min.
16:35 Pause 10 min.
16:50 Super GT Danmark Træning 2 20 min.
17:25 TCR Denmark Træning 2 25 min.

GP Danmark - Lørdag den 24. oktober 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
09:05 Youngtimer Kvalifikation 10 min.
09:35 Super GT Danmark Kvalifikation 1 15 min.+1 omg.
09:55 Super GT Danmark Kvalifikation 2 10 min.
10:15 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min.
10:45 TCR Denmark Kvalifikation 20 min.
11:15 Youngtimer Løb 1 15 min.+1 omg.
11:40 Pause 25 min.
12:05 Super GT Danmark Løb 1 15 min.+1 omg.
12:35 TCR Denmark Løb 1 15 min.+1 omg.
13:15 Youngtimer Løb 2 15 min.+1 omg.
13:45 Pause 25 min.
14:10 Super GT Danmark Løb 2 (rulle) 15 min.+1 omg.
14:40 Legends Car Cup Løb 1 15 min.+1 omg.
15:10 Super GT Danmark Løb 3 15 min.+1 omg.
15:40 TCR Denmark Løb 2 15 min.+1 omg.
16:10 Youngtimer Løb 3 15 min.+1 omg.
16:40 TCR Denmark Løb 3 15 min.+1 omg.

GP Danmark - Søndag den 25. oktober 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
10:05 SSC / Yokohama SuperCup Træning  20 min.
10:30 Yokohama 1600 Challenge Træning  20 min.
10:55 Legends Car Cup Løb 1 15 min.+1 omg.
11:20 Super GT Danmark Kvalifikation 1 15 min.
11:40 Super GT Danmark Kvalifikation 2 10 min.
11:55 SSC / Yokohama SuperCup Kvalifikation 20 min.
12:20 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
12:45 Super GT Danmark Løb 1 15 min.+1 omg.
13:10 SSC / Yokohama SuperCup Løb 1 (rulle) 15 min.+1 omg.
13:40 Legends Car Cup Løb 2 (rulle) 15 min.+1 omg.
14:10 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min.+1 omg.
14:35 SSC / Yokohama SuperCup Løb 2 (rulle) 15 min.+1 omg.
15:05 Super GT Danmark Løb 2 (rulle) 15 min.+1 omg.
15:35 Legends Car Cup Løb 3 15 min.+1 omg.
16:00 Super GT Danmark Løb 3 15 min.+1 omg.
16:25 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min.+1 omg.
16:50 SSC / Yokohama SuperCup Løb 3 (rulle) 15 min.+1 omg.
Tidsplanen er baseret på rev. 6 af 16/10 og den er gengivet med forbehold for ændringer
+ Revideret søndagens tider pga lørdagens hændelser

Henrik Bess

TV - Se mulighederne for at følge weekendens løb i vores TV Guide
Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - Legends Car
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - Super GT Danmark
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - TCR Denmark
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - Yokohama 1600 Challenge
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - Yokohama SuperCup
  • 25/10/20 - Jyllandsringen - Youngtimer
  •