Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

RD Efterårsløb - Tidsplan

Diverse 
24/09/20 

Årets sidste løb på Ring Djursland bliver desværre ikke med adgang for publikum, men trøsten er at der vil være TV dækning af det meste. Klasserne er mange og programmet er kompakt, udover Super GT Danmark skal der også køres TCR Denmark, Yokohama 1600 Challenge, Legends Car Cup, Super Seven Racing samt Formel 4 & 5
 

Den mesterskabsførende i Super GT Danmark er den rigtigt godt og velkørende Ole Petersen(182p), selvom Ole har opbygget et lille forspring er kampen stadig i gang. Mikkel Mac (144p) har også vist at han er klar til at køre en mesterskabssejr hjem, men han skal holde den gode fart, da han er tæt fulgt af to godt kørerende konkurrenter, Ronnie Bremer (132p) og Kevin Verner (131p), der begge har potentiale til at køre topplaceringer hjem.


Ole Petersen i front foran Keven Verner og Mikkel Mac.
(Foto: Motorsporten.dk)

Det er Kasper H. Jensen som stadig ligger i toppen af TCR Denmark mesterskabet med 176 point på kontoen, og forspringet er blevet pænt øget efter dobbeltafdelingen på Jyllandsringen. På de efterfølgende pladser er der tæt løb, Martin Andersen er med 141 point strøget op på andenpladsen og han følges tæt af Nicolai Sylvest med 139 point.


Kasper H. Jensen fører mesterskabet i TCS Denmarks debut sæson.
(Foto: Motorsporten.dk)

De mange klasser der skal ud og dyste på den bakkefyldte bane kan desværre ikke opleves som det sig hør og bør ude på banen, her må vi nøjes med at følge slagets gang på TV og via de forskellige streamingtjenester.

Lørdag kan TCR Denmark følges via 6'eren og Dplay.dk, hertil kan det bemærkes at Dennis Lind er kommentator.

Yderligere vil holdet bag Super GT Danmark endnu gang tilbyde at streame en masse lækkert live-race via deres Youtube kanal.
Se tiderne i vores TV-Guide her.


Legends Car Cup er en af supportklasserne i denne weekend, her føres Oldboysmesterskabet af Lars B. Ebbesen.
(Foto: Motorsporten.dk)




Læs flere nyheder om RD Efterårsløb her

Ring Djursland Efterårsløb - tidsplan:

Efterårsløb - Lørdag den 26. september 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
08:00 Super Seven + 1600 Træning 15 min.
08:20 TCR Denmark Træning 15 min.
08:40 Super GT Danmark Træning 15 min.
09:00 Super Seven Racing Træning 20 min.
09:25 TCR Denmark Træning 1 25 min.
10:05 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min.
10:30 Super Seven Racing Kvalifikation 20 min.
10:55 Super GT Danmark Træning 1 20 min.
11:20 TCR Denmark Træning 2 25 min.
11:50 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
12:15 Pause
12:35 Super Seven Racing Løb 1 15 min. +1 omg.
13:05 Super GT Danmark Træning 2 20 min.
13:30 TCR Denmark Kvalifikation 25 min.
14:00 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min. +1 omg.
14:25 Super Seven Racing Løb 2 15 min. +1 omg.
14:50 Super GT Danmark Kvalifikation 1 15 min.
15:10 Super GT Danmark Kvalifikation 2 10 min.
15:30 TCR Denmark Løb 1 20 min. +1 omg.
16:00 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min. +1 omg.
16:30 TCR Denmark Løb 2 20 min. +1 omg.

Efterårsløb - Søndag den 27. september 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
09:00 Formel 4 / Formel 5 Træning 15 min.
09:20 Legends Car Cup Træning 15 min.
09:40 Super GT Danmark Træning 15 min.
10:00 Formel 4 / Formel 5 Træning 20 min.
10:25 Legends Car Cup Træning 20 min.
10:50 Formel 4 / Formel 5 Kvalifikation 20 min.
11:15 Super GT Danmark Warm Up 20 min.
11:40 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min.
12:05 Formel 4 / Formel 5 Løb 1 15 min. +1 omg.
12:35 Pause
13:05 Legends Car Cup Løb 1 15 min. +1 omg.
13:30 Formel 4 / Formel 5 Løb 2 15 min. +1 omg.
13:55 Super GT Danmark Løb 1 15 min. +1 omg.
14:25 Pause
14:35 Legends Car Cup Løb 2 (rulle) 15 min. +1 omg.
15:05 Formel 4 / Formel 5 Løb 3 15 min. +1 omg.
15:30 Super GT Danmark Løb 2 (rulle) 15 min. +1 omg.
16:00 Legends Car Cup Løb 3 15 min. +1 omg.
16:30 Super GT Danmark Løb 3 15 min. +1 omg.
Tidsplanen er baseret på rev. 5 af 19/9 og den er gengivet med forbehold for ændringer

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 27/09/20 - Ring Djursland - Formel 4 DK
  • 27/09/20 - Ring Djursland - Formel 5
  • 27/09/20 - Ring Djursland - Legend Car
  • 27/09/20 - Ring Djursland - Super GT Danmark
  • 27/09/20 - Ring Djursland - Super Seven
  • 27/09/20 - Ring Djursland - TCR Denmark
  • 27/09/20 - Ring Djursland - Yokohama 1600 Challenge
  •