Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Super GT Danmark

Light Race - Super GT - Kvalifikation 2

Super GT Danmark 
11/09/20 

Super GT DanmarkAf de tolv hurtigste kørere fra første kvalifikation blev det endnu en gang Ole Petersen der fik sat hurtigste omgangstid, fulgt af Kevin Verner og Casper Røes. Til første løb vendes rækkefølgen i top 8, så det bliver Ronnie Bremer der skal starte fra pole foran Mikkel Mac og Casper Pilgaard
 


Ole Petersen
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilKlTidDiff
197Ole PetersenSuper GT Mercedes159,048-
2512Kevin VernerMitjet BMW159,299+00,251
37Casper RøesBMW M4 Super GT159,478+00,430
485Valdemar EriksenSuper Tourisme BMW259,629+00,581
55Philip LindbergMercedes AMG259,644+00,596
612Casper PilgaardMitjet Super GT259,661+00,613
722Mikkel MacBMW Super GT159,729+00,681
820Ronnie BremerMercedes Super GT159,858+00,810
948Frederik NymarkSuper GT Mercedes159,930+00,882
109Lasse PoulsenBMW159,960+00,912
118Mathias LundMercedes Super Gt21:00,007+00,959
121Kevin RosselMercedes Mijet11:00,326+01,278

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ole Petersen
  • Padborg Park
  • 12/09/20 - Padborg Park - Super GT Danmark
  •