Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Super GT Danmark

Light Race - Super GT - Kvalifikation 1

Super GT Danmark 
11/09/20 

Super GT DanmarkDet blev en tæt første kvalifikation, da stort set hele feltet fik sat en tid der lå mellem 58.8 og 59.8. Det endte med at Ole Petersen fik sat den bedste tid foran Casper Pilgaard og Kevin Verner
 


Ole Petersen
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilKlTidDiff
197Ole PetersenSuper GT Mercedes158,805-
212Casper PilgaardMitjet Super GT259,269+00,464
3512Kevin VernerMitjet BMW159,433+00,628
47Casper RøesBMW M4 Super GT159,467+00,662
522Mikkel MacBMW Super GT159,486+00,681
68Mathias LundMercedes Super Gt259,540+00,735
79Lasse PoulsenBMW159,571+00,766
848Frederik NymarkSuper GT Mercedes159,632+00,827
920Ronnie BremerMercedes Super GT159,660+00,855
105Philip LindbergMercedes AMG259,678+00,873
111Kevin RosselMercedes Mijet159,692+00,887
1285Valdemar EriksenSuper Tourisme BMW259,724+00,919
1336Christian SørensenSUPER GT BMW159,725+00,920
1474Nicki PetersenMercedes AMG159,753+00,948
1566Martin Henckel MortensenSuper GT Mercedes-Benz259,792+00,987
1610Michael ChristensenSuper GT BMW21:00,067+01,262
1796Nicolai Aaberg HansenMitjet BMW21:00,071+01,266
1899Largim AliSuper GT Mercedes21:00,129+01,324
1971Carsten LorenzenMitjet BMW M421:02,612+03,807

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ole Petersen
  • Padborg Park
  • 12/09/20 - Padborg Park - Super GT Danmark
  •