Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Padborg Light Race - Tidsplan

Diverse 
10/09/20 

Der er masser af godt ræs i vente når Padborg Park til den kommende weekend har fået sat hele 9 klasser på programmet. Situationen har betydet at årets Night Race er lavet om til Light Race og desværre er adgang for publikum ikke muligt, det må vi stadig have til gode - ...
 

Hovedklassen er Super GT Danmark og de skal skal ud og køre sæsonens anden afdeling af mesterskabet. Det er endnu ikke til at spå hvem der får kæmpet sig i front af henholdsvis PRO og AM mesterskaberne, da pointfordelingen ved 'åbningsløbet' inden sommerpausen var jævnt fordelt i toppen.


(Foto: Motorsporten.dk)

Ole Petersen kunne efter første afdeling af PRO mesterskabet tilskrive kontoen med 87 point, og han er tæt fulgt af Ronnie Bremer der har 83 point og Mikkel Mac med 76 point.
Hos AM kørerne ligger de meget tæt i top tre, Casper Pilgaard har 85 point, Philip Lindberg 84 point og Nicolai Aaberg Hansen 83 point.


(Foto: Motorsporten.dk)

Light Race programmet kommer også til at have følgende klasser på programmet: Danish Endurance Championship, Formel 4 & 5, Legends Car, Special Saloon, Super Seven Racing, Yokohama 1600 Challenge og Yokohama SuperCup.

I de mange supportklasser der er på programmet, er det heller ikke muligt at danne sig et indtryk over de kommende mesterskabskandidater. Det ligger stadig ganske åbent i de fleste af klasserne og derfor er der helt sikkert også en masse godt race i vente, inden vi kan begynde at danne os et billede af mesterskabschancerne for sæson 2020.

Tider og resultater fra Padborg Park kan følges live på Speedhives hjemmeside, samt Speedhives apps - Apple App Store - Google Play


(Foto: Motorsporten.dk)


Der er livestreaming fra Padborg Park via Super GT Danmarks Youtube kanal
Læs flere nyheder om Light Race her

Padborg Light Race - tidsplan:

Light Race - Fredag den 11. september 2020

Kl Klasse Kørsel Tid
08.00 Formel 4/5 Fri træning 15 min.
08.20 Alle Fri træning 15 min.
08.40 Alle Fri træning 15 min.
09.00 Alle Fri træning 15 min.
09.20 Special Saloon Car Træning 20 min.
09.45 Formel 4/5 Træning 20 min.
10.10 Legends Car Cup Træning 20 min.
10.35 Super GT Danmark Træning 20 min.
11.00 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min.
11.25 Super Seven Racing Træning 20 min.
11.50 Danish Endurance Championship Kvalifikation 1 20 min.
12.10 Pause 30 min.
12.45 Special Saloon Car Kvalifikation 20 min.
13.10 Super Seven Racing Kvalifikation 20 min.
13.35 Formel 4/5 Kvalifikation 20 min.
14.00 Super GT Danmark Kvalifikation 1 15 min.
14.20 Super GT Danmark Kvalifikation 2 10 min.
14.35 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min.
15.00 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
15.25 Danish Endurance Championship Kvalifikation 2 20 min.
15.55 Formel 4/5 Løb 1 15 min.+1 omg.
16.20 Super Seven Racing Løb 1 15 min.+1 omg.
16.45 Special Saloon Car Løb 1 15 min.+1 omg.
17.00 Danish Endurance Championship Løb 1 60 min.

Light Race - Lørdag den 12. september 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
09.00 Formel 4/5 Løb 2 15 min.+1 omg.
09.25 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min.+1 omg.
09.50 Special Saloon Car Løb 2 15 min.+1 omg.
10.15 Super GT Danmark Warmup 20 min.
10.45 Super Seven Racing Løb 2 15 min.+1 omg.
11.10 Legends Car Cup Løb 1 15 min.+1 omg.
11.35 Super GT Danmark Løb 1 15 min.+1 omg.
12.00 Danish Endurance Championship Løb 2 60 min.
13.00 Pause 30 min.
13.40 Special Saloon Car Løb 3 15 min.+1 omg.
14.05 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min.+1 omg.
14.30 Legends Car Cup Løb 2 15 min.+1 omg.
14.55 Formel 4/5 Løb 3 15 min.+1 omg.
14.55 Super GT Danmark Løb 2 15 min.+1 omg.
15.20 Legends Car Cup Løb 3 15 min.+1 omg.
15.45 Super GT Danmark Løb 3 15 min.+1 omg.
Tidsplanen er baseret på rev. 4 af 5/9 og den er gengivet med forbehold for ændringer

Henrik Bess

INFO - Der er livestreaming fra Padborg Park via Super GT Danmarks Youtube kanal, fredag fra kl. 12:30 og lørdag fra kl. 9:00
Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 12/09/20 - Padborg Park - Danish Endurance Championship
  • 12/09/20 - Padborg Park - Formel 4 DK
  • 12/09/20 - Padborg Park - Formel 5
  • 12/09/20 - Padborg Park - Legends Car
  • 12/09/20 - Padborg Park - Special Saloon
  • 12/09/20 - Padborg Park - Super GT Danmark
  • 12/09/20 - Padborg Park - Super Seven Racing
  • 12/09/20 - Padborg Park - Yokohama 1600 Challenge
  • 12/09/20 - Padborg Park - Yokohama SuperCup
  •