Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

DASU Elitenyt

Diverse 
17/08/20 

Læs i DASUs elitenyhedsbrev:
VM-sejre og VM-føring i Belgien, men ingen point i Spanien...
 

Siden sidst

Danske VM-sejre på Spa!


Michael Christensen og Kévin Estre på podiet 2020.
(Foto: Porsche)

VM i langdistanceløb, FIA World Endurance Championship (WEC), afviklede sjette afdeling lørdag på Spa-Francorchamps i et løb over 6 timer. Det er første gang siden februar det har været muligt grundet corona, men nu ser det ud til, at mesterskabet kan gennemføres med otte afdelinger. Løbet i Belgien blev en ny understregning af Danmarks meget stærke position i international GT-racing. GT Pro-klassen blev således vundet af de regerende verdensmestre Michael Christensen/Kevin Estre (Porsche) efter en løbslang duel med ”DaneTrain” (Aston Martin) Marco Sørensen/Nicki Thiim, der sluttede på andenpladsen og fortsat er i føring i den samlede stilling i klassen.


Nicki Thiim og Marco Sørensen
(Foto: Drew Gibson)

Som om det ikke var nok vandt Nicklas Nielsen sammen med Perrodo/Collard GT Am-klassen i deres Ferrari, og udbyggede dermed føringen i denne klasse. I LMP2 scorede danske High Class Racing med Anders Fjordbach den hidtil bedste placering med en femteplads i mål.


Nicklas Nielsen (tv) sammen med Perrodo/Collard, kørte sig til sejr i GT Am-klassen.
(Foto: Adrenalmedia.com)

Næste runde er det ikoniske 24-timers løb på Le Mans, der køres weekenden 19.-20. september. Læs mere på www.fiawec.com.

Nul points i Barcelona

Gik det godt i Belgien, gik det til gengæld skidt i Barcelona, hvor sjette afdeling af mesterskaberne for Formel 1, Formel 2 og Formel 3 blev afviklet på Circuit de Barcelona-Catalunya.
Kevin Magnussen kæmpede flot, men sluttede uden for points i Formel 1. Heller ikke Christian Lundgaard og Frederik Vesti høstede points i hhv. Formel 2 og Formel 3.
Næste runde er Belgiens Grand Prix på Spa-Francorchamps weekenden 28.-30. august.

Podie til Jonathan!

Første afdeling af FIA Academy løbsserien blev en succes for Jonathan Weywadt. Han var P2 i tidtagning, P3 efter de indledende heats og endte også finalen som P3.
Dermed er han også på tredjepladsen i den samlede stilling. Jonathan sluttede for to uger siden på 11. pladsen i første afdeling af EM for juniorer.
Freya Normann fik sin internationale debut og sluttede finalen som nr. 21. Løbet blev kørt på banen i Adria, Italien.
Der køres yderligere to afdelinger af mesterskabet. Se mere på www.fiakarting.com.

British GT på Donington Park

Efter anden runde af British GT Championship indtager Patrik Matthiesen sammen med Jordan Collard en samlet tredjeplads i GT4-klassen i deres McLaren.
Også i løbsserien GT4 Series går det fint for de danske deltagere. Efter anden afdeling i Misano blev det til sejr til hver af Nicolaj Møller Madsen og Bastian Buus i klassen Pro/Am, og de indtager nu anden- og tredjepladsen i den samlede stilling.
Begge danskere kører for Porsche-teamet Allied Racing, men med hver sin makker.

Se highlights fra 6 Hours of Spa-Francorchamps her.

Det sker

Formeltalenter i aktion

Den kommende weekend afvikles en række internationale formelklasser med dansk deltagelse verden over.
I USA skal Christian Rasmussen og kolleger i USF2000 i aktion på ovalbanen Lucas Oil Raceway i Indianapolis. Det sker fredag, som optakt til berømte Indy 500. Christian fører mesterskabet i suveræn stil efter at have sejret i alle fem kørte afdelinger i år. Amagerkaneren har senest testet i Indy Light som optakt til 2021.

Oliver Rasmussen indtager sensationelt førstepladsen i FIA Regional F3 Championship efter første afdeling. Næste weekend køres denne weekend på Paul Ricard-banen i Sydfrankrig. Oliver har overtaget den Prema-bil der sidste år blev kørt af Frederik Vesti.
På samme bane starter Valdemar Eriksen og Oliver Gøthe i anden afdeling af det spanske Formel 4 mesterskab.

Anden afdeling af EM karting

Der er dansk deltagelse i anden afdeling af EM i kartingklasserne OK og OK Junior, der køres den kommende weekend på banen i Sarno ved Napoli.
I seniorklassen OK deltager Noah Degnbol, Sebastian Gravlund, Mikkel Højgaard og Alexander Hartvig.
I OK Junior er Jonathan Weywadt, Mickey Magnussen og Julius Dinesen klar.