Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Juniløbet - Tidsplanen

Diverse 
18/06/20 

Langt om længe er det blevet tid til en race-weekend, men alligevel bliver det ikke helt som det plejer at være. Jyllandsringen åbner sæsonen med en løbsweekend hvor der ikke kan være publikum tilstede, men forhåbentligt bliver det trods alt en åbningsweekend hvor vi kan komme til at opleve noget lækkert ræs på de hjemlige tv skærme.
 

Programmet for weekenden er lagt omkring den nye danske klasse TCR Denmark, en Touring Car serie som efterhånden har fået udbredt sig en hel del i verdenen omkring os. Nu skal det blive spændende med et gensyn med en hurtig Touring Car klasse på de danske baner.

Klassen har fået sat en række solide kørernavne på plakaten. Det skal blive dejligt at se noget dejligt ræs med Jan Magnussen, Casper Elgaard, Kasper H. Jensen, Nicolai Sylvest, Michael Markussen, Martin Andersen og de mange nye talenter, der vil prøve kræfter med en stærk Touring Car racer.

"Åbningsløbet" på Jyllandsringen byder også på et gensyn med de mange support klasser, hvor der skal køres talentfuldt ræs i de hurtige Formel 4 og Formel 5 racere ydermere er der også lækkert vellydende potent materiel fra Special Saloon fronten. De to Yokohama klasser 1600 Challenge og SuperCup skal helt sikkert sørge for en masse spændende kørsel, sidstnævnte kører i denne weekend sammen med SSC. Det samme er også gældende for de herlige Legends Cars. For at krydre det hele en anelse er der også sat nogle historiske klasser på programmet, det er klasser fra '65-'71 samt den store '71 klasse, og de mere moderne er samlet fra '76/'81/'90 klasserne.


De hurtige formel racere med mange nye talenter på deltagerlisten.
(Foto: Motorsporten.dk)


Special Saloon Car serien har en bred vifte af spændende racere.
(Foto: Motorsporten.dk)


SuperCup klassen byder på ræs med deres 'hårdt' pressede standard gadebiler.
(Foto: Motorsporten.dk)


Den lille Yokohama klasse med de mange deltagere giver mange dyster på banen.
(Foto: Motorsporten.dk)


De skønne Legends Car sørger for at skabe nogle spændende underholdende løb.
(Foto: Motorsporten.dk)


Læs flere nyheder om juniløbet her

Juniløbet 2020 - tidsplan:

Juniløbet - Lørdag den 20. juni 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
09:05 Købetræning Træning 15 min.
09:25 Købetræning Formel Træning 15 min.
09:45 Købetræning Træning 15 min.
10:05 Formel 4 & 5 Træning 20 min.
10:30 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min.
10:55 Special Saloon Car Træning 20 min.
11:20 TCR Danmark Træning 25 min.
11:50 Legends Car Cup Træning 20 min.
12:15 Historisk 65 og 71 0-1300 Kvalifikation 20 min.
12:40 Historisk 71 o. 1300 og 76/81/90 Kvalifikation 20 min.
13:05 Pause 30 min.
13:35 Formel 4 & 5 Kvalifikation 20 min.
14:00 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
14:25 Special Saloon Car Kvalifikation 20 min.
14:50 TCR Danmark Træning 25 min.
15:20 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min.
15:45 Formel 4 & 5 Løb 1 15 min.+1 omg.
16:10 Historisk 65 og 71 0-1300 Løb 1 15 min.+1 omg.
16:35 Historisk 71 o. 1300 og 76/81/90 Løb 1 15 min.+1 omg.
17:00 TCR Danmark Kvalifikation 20 min.
17:25 Special Saloon Car Løb 1 15 min.+1 omg.

Juniløbet - Søndag den 21. juni 2020

Kl. Klasse Kørsel Tid
10:05 TCR Danmark Warm-up 10 min.
10:20 Historisk 65 og 71 0-1300 Løb 2 15 min.+1 omg.
10:45 Historisk 71 o. 1300 og 76/81/90 Løb 2 15 min.+1 omg.
11:10 TCR Danmark Løb 1 15 min.+1 omg.
11:35 Formel 4 & 5 Løb 2 15 min.+1 omg.
12:00 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min.+1 omg.
12:25 Special Saloon Car Løb 2 15 min.+1 omg.
12:55 Legends Car Cup Løb 1 15 min.+1 omg.
13:20 Formel 4 & 5 Løb 3 15 min.+1 omg.
13:45 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min.+1 omg.
14:10 Historisk 65 og 71 0-1300 Løb 3 15 min.+1 omg.
14:35 Legends Car Cup Løb 2 15 min.+1 omg.
15:00 Special Saloon Car Løb 3 15 min.+1 omg.
15:30 Historisk 71 o. 1300 og 76/81/90 Løb 3 15 min.+1 omg.
15:55 TCR Danmark Løb 2 15 min.+1 omg.
16:20 Pause
16:40 TCR Danmark Løb 3 15 min.+1 omg.
17:05 Legends Car Cup Løb 3 15 min.+1 omg.
Med forbehold for ændringer og fejl
Henrik Bess

Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Formel 4 DK
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Formel 5
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Historisk
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Legends Car
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - TCR Denmark
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Yokohama 1600 Challenge
  • 21/06/20 - Jyllandsringen - Yokohama SuperCup
  •