Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Padborg Night Race - Tidsplanen

Diverse 
22/08/19 

Det er allerede på fredag at der startes motorer op ved Padborg Night Race, her indbyder banen i det sønderjyske til årets største program. Bemærk at træning, kvalifikation og de første løb køres allerede om fredagen. Det helt specielle bliver finaleløbene der skal køres om lørdagen efter mørkets frembrud. Det giver utvivlsomt en anderledes oplevelse og lidt ekstra drama til både kørere og publikum.
 

Arrangørerne har udover at skabe rammerne til et brag af et raceparty, fået sat følgende klasser på programmet til årets Padborg Night Race: Super GT Danmark, Yokohama 1600 Challenge, Legends Car Cup, Youngtimer, Aquila Synergy Cup, Formel 4, Formel 5, Danish Endurance Championship samt de tohjulede fra de danske Superbike og Supersport 600 serier.

Snyd ikke dig selv og dine race venner for denne super festlige afdeling på Padborg Park. Når der køres Night Race giver det helt bestemt mulighed for en række spændende løb efter mørkets frembrud.


(Foto: Motorsporten.dk)

Hovedklassen er Super GT Danmark hvor Kevin Rossel gennem sæsonens løb har fået vist, at han i den grad er gået efter at skulle vinde årets mesterskab. Trods den barske afdeling ved CHGP lykkedes det Kevin Rossel med sine 366 point at øge sit forspring til konkurrenterne. Martin Andersen kørte sig flot frem til andenpladsen med 340 point på kontoen. Ole Petersen(311p) fik kørt sig frem til tredjepladsen og har den uheldsramte Christian Sørensen(308p) efter sig på fjerdepladsen.


(Foto: Motorsporten.dk)

Super GT AM cuppen føres stadig stort af Andreas Jochimsen(441p) og han har stadig Jonas Svensson(348p) liggende efter sig på andenpladsen. René Rasmussen(307p) følger trop på tredjepladsen, men er tæt fulgt af Noah Watt(302p).

De mange Legends Car bliver en del af mørkets tumlinger, de møder som vanligt talstærkt frem og det giver mulighed for en masse gode kampe i det store felt. Magnus Madsen ligger i top med 439 point, Mads S. Pedersen er rykket tættere på med 420 point. I oldboys mesterskabet har Lars B. Ebbesen(520p) øget sit forspring til Kim S. Petersen(494p), mon Lars kan holde stilen med at score endnu et hattrick?

Fra Yokohama 1600 challenge klassen er det Mirza Lovic(112p) der har lagt sig i front med sin Suzuki Swift, han er tæt fulgt af Mikkel T. Lovendahl Gregersen(111p) i hans VW Scirocco. Tredjepladsen er stadig besat af Suzuki Swift køreren Jørn Vestergaard(103p), der tilmed fører oldboys mesterskabet foran Jan Vestergaard og Henrik Eilertsen.

I den topløse Formel 4 klasse føres mesterskabet af Jonas L. Nielsen(201p), der har følge af Malthe Jakobsen(185p) som efter turen til Kinnekulle er strøget forbi Mads Hoe(148p). I F5 ligger Lucas Daugaard(286p) stadig i front, med Christoffer Christensen(221p) efter sig på andenpladsen.


(Foto: Motorsporten.dk)

I Aquila Synergy Cup blev mesterskabsføringen ombyttet inden sommerpausen, da Magnus Taulborg røg til tops med sine 346 point, han er dog tæt fulgt af den godt kørende Kevin Brandsborg(344p) og Kevin Suenson(295p) følger efter på tredjepladsen.


(Foto: Motorsporten.dk)

Danish Endurance Championship skal køre deres to løb á 60 min. Det plejer at være et skønt skue af flotte potente fuldblodsracere blandet med de mere ydmyge racerbiler fra de noget mindre klasser.

Skulle du stik imod alle forventninger ikke selv have mulighed for at være med hvor det sker på Padborg Park, kan du følge lidt med på tv, her er det planen at 6'eren sender fra Padborg Night Race fra kl. 19:15 til 22:00.


Læs mere om Night Race

Padborg Night Race 2019 - Tidsplan:

Padborg Night Race - Fredag den 23. August 2019

Kl Klasse Kørsel Tid
08:00 MC Superbike / Supersport 600 Træning 15 min
08:20 Formel 4 Renault / Formel 5 Træning 10 min
08:30 Formel 4 Renault / Formel 5 Kvalifikation 20 min
08:55 Yokohama 1600 challenge Træning 10 min
09:05 Yokohama 1600 challenge Kvalifikation 20 min
09:30 Aquila Synergy Cup Træning 15 min
09:50 Legends Car Cup Træning 20 min
10:15 Super GT Danmark Træning 1 20 min
10:40 Danish Endurance Championship Kvalifikation 1 20 min
11:05 Youngtimer Kvalifikation 20 min
11:30 Aquila Synergy Cup Kvalifikation 10 min
11:45 Pause 25 min
12:10 MC Superbike / Supersport 600 Kvalifikation 15 min
12:30 Danish Endurance Championship Kvalifikation 2 20 min
12:55 Super GT Danmark Træning 2 20 min
13:20 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min
13:45 MC Superbike / Supersport 600 Løb 1 15 min
14:10 Aquila Synergy Cup Løb 1 12 min +1 omg
14:30 Formel 4 Renault / Formel 5 Løb 1 15 min +1 omg
14:55 Youngtimer Løb 1 15 min +1 omg
15:20 Danish Endurance Championship Løb 1 60 min
16:25 Super GT Danmark Kvalifikation 1 15 min
16:45 Super GT Danmark Kvalifikation 2 10 min
17:05 MC Superbike / Supersport 600 Løb 2 15 min

Padborg Night Race - Lørdag den 24. August 2019

Kl Klasse Kørsel Tid
12:00 Formel 4 Renault / Formel 5 Løb 2 15 min +1 omg
12:25 Aquila Synergy Cup Løb 2 12 min +1 omg
12:50 MC Superbike / Supersport 600 Træning 15 min
13:10 Yokohama 1600 challenge Løb 1 15 min +1 omg
13:35 Super GT Danmark Gæstekørsel 20 min
13:55 Super GT Danmark Warmup 10 min
14:10 Youngtimer Løb 2 15 min +1 omg
14:40 MC Superbike / Supersport 600 Tidtagning 15 min
15:00 Legends Car Cup Løb 1 15 min +1 omg
15:25 Super GT Danmark Løb 1 15 min +1 omg
15:55 MC Superbike / Supersport 600 Løb 1 15 min
16:20 Danish Endurance Championship Løb 2 (rullest.) 50 min
17:15 Aquila Synergy Cup Løb 3 12 min +1 omg
17:35 Legends Car Cup Løb 2 (rullest.) 15 min +1 omg
17:55 Pause 25 min
18:20 MC Superbike / Supersport 600 Løb 2 15 min
18:45 Formel 4 Renault / Formel 5 Løb 3 15 min +1 omg
19:10 Yokohama 1600 challenge Løb 2 15 min +1 omg
19:35 Youngtimer Løb 3 15 min +1 omg
20:00 Super GT Danmark Præsentation 20 min
20:25 Super GT Danmark Løb 2 (rullest.) 15 min +1 omg
20:55 Legends Car Cup Løb 3 15 min +1 omg
21:25 Super GT Danmark Løb 3 15 min +1 omg
Tidsplanen er version 3, og er gengivet med forbehold for ændringer og fejl

Billetpriser Ved indgangen www-forsalg
Fredag 150,00 DKK 140,00 DKK
Lørdag 200,00 DKK 180,00 DKK
Weekend 250,00 DKK 250,00 DKK
Tribunetillæg 90,00 DKK 90,00 DKK
Børn under 12 år har gratis adgang i følge med en voksen

Forsalget er allerede startet på padborgpark.dk


Optakt til Night Race 2019.
(Video: Supertourisme.dk)

Henrik Bess

Padborg vejr radar
Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 24/08/19 - Padborg Park - Aquila Synergy
  • 24/08/19 - Padborg Park - Danish Endurance Championship
  • 24/08/19 - Padborg Park - Formel 4 DK
  • 24/08/19 - Padborg Park - Formel 5
  • 24/08/19 - Padborg Park - Legends Car
  • 24/08/19 - Padborg Park - Super GT Danmark
  • 24/08/19 - Padborg Park - Superbike - DK
  • 24/08/19 - Padborg Park - Yokohama 1600 Challenge
  • 24/08/19 - Padborg Park - Youngtimer
  •