Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Padborg Finale - Tidsplanen

Diverse 
11/10/18 

Det er absolut årets sidste chance for at komme afsted til ræs på en dansk asfaltbane i den kommende weekend. Padborg Park har æren af at skulle stå for arrangementet til de sidste mesterskabs afgørelser i denne sæsons banesports klasser. Det er tætte opgør der er i vente, når der skal udkæmpes de sidste dyster om årets resterende mesterskabspoint
 


(Foto: Motorsporten.dk)

Danish SuperTourisme superfinale:
Ole Petersen har vist sit talent med sine gode og jævne præstationer i sæson 2018, der er blevet hentet 384 point ind til mesterskabskontoen, hvilket giver ham et lille forspring til sine tre nærmeste konkurrenter. Blot 30 point efter ligger Michelle Getting med 354 point og hun følges skarpt af Kevin Verner med 353 point og Martin Andersen der har 349 point.

Det bliver spændende at se hvem af de fire topkørere, der formår at score bedst i den kommende weekend og dermed kan blive udråbt til at være årets mester.


(Foto: Motorsporten.dk)

Synergy finalen:
Efter seneste afdeling på Ring Djursland er det Nicolai Nygaard Pedersen, der med 368 point på kontoen er strøget til tops i 2018 mesterskabet. På andenpladsen følger Bastian Buus med 358 point og på tredjepladsen ligger Kevin Bandsborg med sine 334 point.
Det varsler om noget godt race, når der som vanligt skal køres noget seriøst godt race mellem de mange dygtige talenter og slutresultatet skal vise os hvem der kan blive kåret som årets mester.


(Foto: Motorsporten.dk)

Legend finalen:
Michael S. Christensen har gennem sæsonen bejlet til at skulle være årets suveræne mester, men der har også været ganske tætte kampe med Lars B. Ebbesen. Det bliver mellem de to herrer vi skal se noget herligt race i den kommende weekend, når der skal dystes om de sidste point - Mon ikke det bliver Michael der suser afsted med den store pokal, han skal vist være meget uheldig, hvis han ender med at lande på andenpladsen.

I Oldboys mesterskabet er det Henrik Vejen der ligger helt i top, og han skal også ud og begå sig temmeligt dårligt, hvis han skal afslutte året med en andenplads i den samlede stilling. Han følges af Flemming Jensen og Freddie Veje der begge har været godt kørende i år. Lad os håbe der kommer nogle gode race-fyldte kørsler i weekenden, uden for mange generende afbrydelser.


(Foto: Motorsporten.dk)

DEC finalen:
- Klasse N1:
Føringen er bevaret af Syddjurs Racing, Rasmus Pedersen, Henrik Thomsen og Lars Vendelbo i Peugeot 106 med 175 point. De følges af Team Far & Søn, Rene Sørensen og Søren Benfeld i Citroën Saxo, der har 165 point og Normann Racing, Frede Sieverts, Sørens Lund Nielsen, Thue Bach Kristensen i Peugeot 307 med 161 point.

- Klasse A2:
Stadig med flest point på kontoen toppes listen af Sally Racing, Martin Sally Pedersen og Mads Christensen med 193 point i deres Clio III. De følges af UP Motorsport, Michael Vesthave Jr., Michael Skipper, Dennis Nymand og Jacob Sevel Andersen i BMW Z4 og Mitjet kørerne fra Team Padborg Park, Sander Steffensen og Christian Lystoft der begge har 187 point.

- Klasse A6:
Det er stadig Team Lindholm Leasing med Henrik Bollerslev og hans tro følger "Topper" i SEAT Leon der ligger i top med 194 point. Teamet følges af RoLa Racing Brian Mikkelsen og Kenneth Løndal med 141 point i deres i BMW/Ginetta og Ferdinand Motorsport, Jesper Blom og Thomas Wulff i Porsche Cayman med 137 point.

- Klasse SP2:
LWP Racing med Gunnar Lisby Kjær i Ferrari 458 Challenge har indtaget toppen af listen med 154 point, og følges af Bergmann Motorsport, Michael og Chris Bergmann i Porsche 991 med 110 point og Frederichsen Sport Promotion, Lasse Jacobi Ougaard, Jørgen Løjborg Jensen, Peter Klingenberg og Alex Stubberup Frederichsen i deres Peugeot Spider med 84 point.

Udover de enkelte klassemesterskaber køres der også et mesterskab om distancepokalen, her bliver det også spændende at se slutresultatet. Efter sidste afdeling på Ring Djursland er der blot 400 meter mellem de to førende teams, UP Motorsport har med deres BMW Z4 kørt 786,8 kilometer, og Team Padborg Park har kørt 786,4 kilometer i deres Mitjet racer, der kan nå at ske meget inden det bliver afgjort på søndag.

Da meteorologerne har spået et flot efterårsvejr til weekenden, er det bare om at komme afsted til Padborg - Weekenden bliver også krydret med en omgang moderne såvel som klassiske motorcykler, det er med til at give lidt herlig adspredelse fra de firehjulede bilklasser. Specielt i de moderne klasser har vi oplevet et meget tæt og særdeles spændende ræs gennem sæsonen.

Skulle du stik imod alle forventninger ikke selv have mulighed for at være med hvor det sker på Padborg Park, er det planen at TV Syd sender fra Padborg Finalen kl. 13:00-17:20 på søndag.
Se TV Syd Live her


Læs mere om Super Finalen

Padborg Finale 2018 - Tidsplan:

Padborg Finale - Lørdag den 13. Oktober 2018

Kl. Klasse Kørsel Tid
08:00 Alle bilklasser Fri træning 20 min.
08:25 Danish SuperTourisme Træning 20 min.
08:55 MC Moderne B + Classsic 7D Træning 10 min.
09:15 MC Moto 3 + Moto 4,5 Træning 10 min.
09:35 Danish Endurance Championship Kvalifikation 1 20 min.
10:00 Aquila Synergy Cup Træning 15 min.
10:25 Danish SuperTourisme Træning 20 min.
10:55 MC Moderne B + Classic 7D Kvalifikation 1 20 min.
11:20 MC Moto 3 + Moto 4,5 Kvalifikation 1 20 min.
11:45 Legend Car Cup Træning 20 min.
12:05 Pause
12:30 MC Moderne B + Classic 7D Kvalifikation 2 20 min.
12:55 MC Moto 3 + Moto 4,5 Kvalifikation 2 20 min.
13:20 Danish Endurance Championship Løb 1 60 min.
14:25 Danish SuperTourisme Kvalifikation 1 15 min.
14:50 Danish SuperTourisme Kvalifikation 2 10 min.
15:10 Aquila Synergy Cup Kvalifikation 10 min.
15:35 MC Moderne B + Classic 7D Løb 1 20 min.
16:05 MC Moto 3 + Moto 4,5 Løb 1 20 min.
16:35 Legend Car Cup Kvalifikation 20 min.
17:05 MC Moderne B + Classic 7D Kvalifikation 10 min.
17:25 MC Moto 3 + Moto 4,5 Kvalifikation 10 min.

Padborg Finale - Søndag den 14. Oktober 2018

Kl. Klasse Kørsel Tid
09:00 Aquila Synergy Cup Løb 1 12 min. + 1 omg.
09:25 Danish Endurance Championship Kvalifikation 2 20 min.
09:55 MC Moderne B+ Classic 7D Løb 2 20 min.
10:25 MC Moto 3 + Moto 4,5 Løb 2 20 min.
10:55 Danish SuperTourisme Sponsorkørsel 20 min.
11:15 Danish SuperTourisme Warmup 10 min.
11:30 Legend Car Cup Løb 1 15 min. + 1 omg.
11:55 Aquila Synergy Cup Løb 2 12 min. + 1 omg.
12:10 Pause 20 min.
12:30 Danish SuperTourisme Gridshow 30 min.
13:05 Danish SuperTourisme Løb 1 15 min. + 1 omg.
13:30 Legend Car Cup Løb 2 15 min. + 1 omg.
14:00 Danish Endurance Championship Løb 2 60 min.
15:05 Aquila Synergy Cup Løb 3 12 min. + 1 omg.
15:25 Danish SuperTourisme Løb 2 15 min. + 1 omg.
15:50 Legend Car Cup Løb 3 15 min. + 1 omg.
16:20 Danish SuperTourisme Løb 3 15 min. + 1 omg.
Tidsplanen er med forbehold for ændringer og fejl

Billetpriser Ved indgangen www-forsalg
Lørdag 200,00 DKK 180,00 DKK
Søndag 150,00 DKK 140,00 DKK
Weekend 250,00 DKK 200,00 DKK
Tribunetillæg 70,00 DKK 70,00 DKK
Børn under 12 år har gratis adgang i følge med en voksen

Forsalget er allerede startet på padborgpark.dk


Her kan du se en lille smagsprøve fra seneste afdeling af Danish SuperTourisme på Ring Djursland:


Vi glæder os til Padborg Finalen 2018.
(Video: Supertourisme.dk)

Henrik Bess

Vejr radar
Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 18/10/14 - Padborg Park - Aquila Synergy Cup
  • 18/10/14 - Padborg Park - Danish Endurance Championship
  • 18/10/14 - Padborg Park - Legend Cup
  • 18/10/14 - Padborg Park - Supertourisme
  •  



    Er din virksomhed klar til robotter?