Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Youngtimer Challenge

DTC weekend - Løb 3

Youngtimer 
10/06/18 

Michael Skipper gentager successen fra de to foregående løb, og vinder igen klasse 1 foran Mick Søgaard og Oliver Clarke.
Klasse 2 vindes af Kim König foran Anders Tage Jensen og Søren Christensen.
Klasse 3 vindes af Lars Henrik Leed foran Tue Lassen og Peder Skipper.
 


Michael Skipper
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilKlOmgTidDiff
1195Michael SkipperBMW E36 M311816:45,334-
2168Mick SøgaardBMW M311817:05,959+20,625
3269Kim KönigPeugeot 30621817:45,406+1:00,072
4260Anders Tage JensenBMW 325 E36 Compact21717:05,448- 1 omg
5222Søren ChristensenBMW e 4621717:07,766- 1 omg
6256Ole SondrupBMW e3621717:08,145- 1 omg
7251Kenneth SøgaardBMW E4621717:09,353- 1 omg
8107Oliver ClarkeMazda RX7 FD3S11717:16,414- 1 omg
9223Martin JensenHonda CRX21717:17,313- 1 omg
10277Arne HansenRenault Clio21717:17,897- 1 omg
11208Frank JakobsenBMW E3621717:28,845- 1 omg
12165Bjarne Haa RasmussenHonda Integra Type R11717:28,878- 1 omg
13217Tom JørgensenBMW E4621717:29,882- 1 omg
14206Kristian BilleCitroën Xsara VTS21717:40,949- 1 omg
15326Lars Henrik LeedPorche 94431717:42,875- 1 omg
16344Tue LassenPeugeot 30731717:43,278- 1 omg
17254Max TerpagerBMW e4621717:43,533- 1 omg
18318Peder SkipperBMW 318is31717:45,872- 1 omg
19225Anders LundgaardToyota Corolla21616:46,395- 2 omg
20358Frank SchouPorsche 94431616:55,265- 2 omg
21232dmitry larzarenkoBMW e 4621617:15,978- 2 omg
22335Benny KudahlBMW Z3 Roadster31617:23,251- 2 omg
23325Orla IversenBMW 52331617:42,144- 2 omg
24324Torben MøllerBMW E3631617:43,333- 2 omg
25258Knud AndersenBMW e 4621617:45,366- 2 omg
26321Sv. Aa. HelsinghoffBMW 318 is31516:50,092- 3 omg
27315Sebastian BelliVW Lupo31415:56,013- 4 omg
Ikke fuldførte kørere
DNF170Bent Dyhre HansenBMW E36 M311110:24,235- 7 omg
DNF233Morten Søgaard-LinnetBMW E46246:58,914- 14 omg
DNF123Erik Hawaleschka MadsenMini Cooper S111:35,774- 17 omg
DNF323Lars LundgaardCitroen Saxo3029,178- 18 omg
DNF329Jimmy Bob Søgaard JensenPeugeot 106 Rally300- 18 omg
DNS
DNS102Knud Erik SørensenBMW e 46100- 18 omg
DNS298Holger WilcksMazda MX-5200- 18 omg
Udelukkede kørere
DQ101Keld GraabækBMW e 3610  

Hurtigste omgang kørt af nr 195, Michael Skipper: 53,966

Nr 168 Mick Søgaard idømt 1 strafbane for at varme dæk op på startsted
Nr 208 Frank Jakobsen idømt Stop&Go for påkørsel af anden deltager
Nr 208 Frank Jakobsen Stop&Go konverteret til 20 strafsek.
Nr 101 Keld Graabæk udelukket for at benytte benzin, der ikke opfylder reglements pkt. 9.3.7.15


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Michael Skipper Pedersen
  • Ring Djursland
  • 10/06/18 - Ring Djursland - Youngtimer
  •